Victorie la 20 de puncte în etapa a treia

CSM Satu Mare – “U” Cluj 85-65 (41-37), la baschet

Sala LPS “Ecaterina Both” a găzduit sâmbătă meciul CSM Satu Mare – “U” Cluj, contând pentru etapa a treia din Liga Națională de baschet feminin. Pornită ca favorită clară, echipa sătmăreană, condusă pentru prima dată de Octavian Boian, a obținut victoria mult dorită de cei aproximativ 200 de suporteri prezenți în sală. Există în continuare probleme în primele două sferturi, dar motivul l-am primit în declarația de mai jos.

CSM a avut sâmbătă prima posesie, după ce Baltic s-a înălțat excelent. Au venit și primele două puncte, Amukamara a înscris din semicerc. Dar echipa oaspete a egalat rapid, după care s-a distanțat la 4-2, 7-4, 16-10, 20-19. Sătmărencele n-au scăpat jocul de sub control și au revenit de fiecare dată. Uiuiu a transformat o liberă cu care primul sfert s-a încheiat la egalitate, 20-20. “U” Cluj a marcat prima în perioada următoare, însă a venit o reușită de trei puncte semnată de Anamaria Kadar pentru 23-22. Chiar dacă echipa oaspete s-a aflat în avantaj în câteva rânduri, CSM este cea care a intrat la pauza mare cu un avantaj de patru puncte. Ultimele două sferturi, când nu mai există acele reguli care favorizează româncele, au fost dominate clar de sătmărence. Clujencele au obosit, iar în afară de Morse (29 puncte!), aproape că celelalte sportive nu au mai contat. A venit victoria la 20 de puncte diferență, CSM Satu Mare – “U” Cluj s-a încheiat 85-65, pe sferturi: 20-20, 21-17, 25-17, 19-11.

Au jucat:
CSM Satu Mare: Amukamara – 18p, Lloyd – 16p, Baltic – 14p (13 recuperări), Mandache – 11p, Tavic – 10p, Olah – 9p, Uiuiu – 4p, Kadar – 3p, Pane, Lazăr, Huțanu. Antrenor: Octavian Boian.
“U” Cluj: Morse – 29p, Napier – 10p, Cenean – 8p, Begenisic – 8p, Orban – 6p, Sfîrlea – 2p, Irimieș – 2p, Biszak, Ciciovan, Bot. Antrenor: Carmin Artemie Popa.

“Ne bucurăm că am câștigat, însă nu ne-am atins toate target-urile. Mai avem multe lucruri de îmbunătățit, chiar și la ceea ce a mers bine în meciul cu echipa din Cluj. Îmi doresc să creștem și să fim mai constanți de la meci la meci. Ne este un pic mai greu în primele două sferturi deoarece junioarele pe care le avem la echipă sunt mai puțin experimentate și le vine greu să reacționeze imediat la ceea ce se întâmplă, la ceea ce aud, la ceea ce au de făcut. Urmează două deplasări foarte grele. Ne dorim să facem jocuri bune și sunt convins că vom câștiga ambele meciuri dacă vom avea un baschet de calitate”, ne-a declarat Octavian Boian.

Rezultatele etapei 3:
• CSM Satu Mare – “U” Cluj 85-65
• Sepsi – Olimpia Brașov 96-57
• ICIM Arad – CSM Târgoviște (23 octombrie)

1.Sepsi                         3 3 0 265-184   6
2.Olimpia Brașov      3 2 1 217-241    5
3.CSM Satu Mare 3 2 1 233-204 5
4.ICIM Arad               2 0 2 117-142   2
5.“U” Cluj                    2 0 2 136-165   2
6.CSM Târgoviște      1 0 1   69-101   1

Etapa 4: CSM Târgoviște – CSM Satu Mare (27 octombrie, ora 17:30), “U” Cluj – Sepsi, Brașov – Arad.