Victorie la limita a Olimpiei, 1-0 la Bistrita cu Gloria II

Olimpia si-a mai trecut in cont o victorie

Olimpia si-a indeplinit obiectivul si s-a impus la Bistrita, in fata “lanternei rosii” din serie, Gloria II, cu scorul de 1-0. O victorie la limita, dar absolut meritata a formatiei satmarene care a dominat autoritar meciul si a mai avut cel putin 5-6 mari ocazii de gol, inclusiv un penalti. Victoria nu reduce insa diferenta dintre Olimpia si Corona, formatia din Brasov impunandu-se la Ungheni.

Din start Olimpia se instaleaza in jumatatea adversa si, dupa o prima ocazie ratata de Zsiga, in minutul 13 se deschide scorul prin reusita lui Danila, un varf de atac care si-a regasit pofta de gol. Gavrilescu a efectuat o incursiune pe partea dreapta, a centrat in mijlocul careului de unde Danila a sutat fara sperante pentru portarul Gloriei. Dupa gol, Olimpia se mentine in terenul oaspetilor, jucatorii satmareni isi creaza o multime de ocazii dar mingea parca refuza sa intre in poarta. Au ratat pe rand Marinas, Zsiga, Danila, Botos, Viland, apoi Feier in repriza a doua. Dar cea mai mare ratare i-a apartinut mijocasului Botos care, in minutul 88 a executat in transversala un penalti obtinut dupa un fault la Zsiga. Sa mai spunem ca la jumatatea reprizei secunde meciul a fost intrerupt vreme de vreo 15 minute din cauza unei furtuni puternice. Fulgerele si tunetele s-au abatut asupra stadionului, iar ploia torentiala a transformat suprafata de joc intr-o mlastina.
* Olimpia: Suta – Mos, Fl.Muresan, Heill, Homorozan, Villand, Botos, Gavrilescu, Zsiga, Marinas, Danila/Feier, Hanus, Marian Pop, Sabau.