Victorie lejeră pentru handbaliştii de la CSM

CSM Satu Mare – HCM Sighişoara 44-28 (26-13)

handbalÎnainte de joc, handbaliştii sătmăreni şi-au propus să câştige la o diferenţă mai mare de 15 goluri. Şi au reuşit acest lucru, au câştigat la 16 goluri diferenţă, după un joc controlat în totalitate şi după o primă repriză excelentă în care s-a jucat bine în toate compartimentele.

Oaspeţii nu au contat practic decât în ultima treime când sătmărenii au redus din turaţie. Revenid la jocul sătmărenilor, vreau să spun că am remarcat în prima repriză câteva faze de excepţie cu potarul Cioroiu şi extrema Ungar în prim plan. Adică recuperare a balonului de câtre Cioroiu, pasă precisă peste întregul buchet de jucători vitezistului Ungar care a marcat de fiecare dată, la una din faze, a reuşind să înscrie chiar dintr-o “aeriană“ Dar şi puternicul Acsinia a făcut un joc foarte bun, la fel şi Mateş şi Mureşan, mobili şi în bună zi de şut. Dar nu numai ei, ci toţi ceilalţi handbalişti sătmăreni au avut o evoluţie foarte bună. Dar, trebuie să punctăm şi acest lucru, adversarul nu le-a pus mari probleme sătmărenilor

Au marcat: Acsinia 10, Mateş 8, Mureşan 6, Morar 5, Ungar 4, Cristescu 4, Santeiu 2, Olah 2, Varga 1, R.Pop 1, Clipea 1. Au mai jucat portarii Cioroiu, Pogyină şi Cosoiu.
Alte rezultate- CSM Oradea – Unit Alba Iulia 38-23 Univ. Craiova – HCM Sibiu 25-27. Restul meciurilor s-au jucat duminică, însă vom reveni cu clasamentul Diviziei A, Seria B, zilele următoare.

Campionatul ia câteva zile de pauză până luna viitoare, până în data de 8. Băieţii antrenaţi de Nicolae Istrate vor evolua atunci în deplasare la UNIT Alba Iulia, o echipă aflată pe penultimul loc fără victorii, un egal şi 6 înfrângeri.