Victorie sătmăreană la scor şi un pas în faţă în clasament

Berceni – FC Olimpia 1-7 (1-2)

olimpiaVictoria la scor, obţinută de Olimpia, în dauna echipei din Berceni, ne scuteşte de multe comentarii. Mai ales că, în urma victoriei formaţia sătmăreană a mai urcat un loc în clasament, pe 5, la un punct de locul trei, cel care duce la barajul pentru Liga 1 şi la 4 puncte de locul 2… Dar să nu ne grăbim, să nu visăm prea departe.

Debutul de partidă de la Buftea, acolo unde joacă echipa din Berceni, a aparţinut gazdelor care au deschis scorul în minutul 7, gol cu capul a lui Ettien, după un corner. Dar avantajul gazelor a durat doar cinci minute pentru că Onicaş a egalat cu un şut de la 20 de la metri. Mai departe jocul a fost dominat de sătmăreni care şi-au creat mai mute ocazii, Munteanu, Rus, V. Pop, dar nu au reuşit să treacă în avantaj decât în minutul 45 când Munteanu, scăpat pe contraatac, a liftat balonul peste portar.

După pauză, jocul fost relativ echilibrat vreme de 15 de minute, periodă în care gazdele au forţat egalarea. Dar în minutul 60 Olimpia a marcat pentru 3-1 prin fundaşul Valter Heil care a reluat în plasă, cu capul, balonul venit din centrarea lui Pană. În minutul 71 Onicaş a reuşit dubla după un şut din careu sub bară. Pană va marca şi el în minutul 75, golul de 5-1 cu un şut din mijlocul careului. În minutul 78, nou intratul Tudoran a fost faultat în careu, iar penaltiul acordat a fost transformat tot de el. Scorul final a fost stabilit de Munteanu, în minutul 88, şut de la 16 metri, lângă bară.

Cam aşa s-a scris istoria acestui meci. Urmează acum, în etapa cu numărul 16, un meci greu, cu Chindia Târgovişte.

ACS Berceni: Iancu – Ferariu, Sfrijan, Neagu, Grumezescu, Apostol, Ettien, M. Ion, Badea, Matei, Lupu. Antrenor: Mugur Bolohan.

Olimpia: Anca-Trip – Ciul, Onicaş, Heil (cpt.), Duruş – Rus (66 Villand), Krausz – Munteanu, Pană, V. Pop (55 Tudoran) – Luduşan (72 Faur). Rezerve neutilizate: Şuta – Kanaloş, Bura. Antrenor: Bogdan Andone.