Victorii pentru FCSB și CSU Craiova

Două echipe românești au debutat joi în primul tur preliminar al Europa League. Și ambele s-au impus.

În primul meci, CSU Craiova a învins cu 3-2 pe Sabail (Azerbaidjan), în deplasare, pe teren sintetic. Mateiu a deschis scorul (min. 13), pentru ca Ramazanov să egaleze situația de pe tabelă (min. 33). Repriza secundă a început bine pentru români, Bancu făcând 2-1 (min. 51). Un sfert de oră mai târziu, M. Roman face 3-1 pentru CSU Craiova, pentru ca Sabail să mai marcheze o dată prin același Ramazanov (min. 24).

FCSB a dominat categoric primul joc cu Milsami, disputat pe stadionul echipei Astra Giurgiu. Chiar dacă a bătut doar cu 2-0, emoții n-au fost deloc în meciul de joi. FCSB a deschis scorul în minutul 12 prin căpitanul Tănase, pentru ca același jucător să facă 2-0 în minutul 56, după o frumoasă acțiune de atac la care au mai contribuit Hora și Man.