Viitorul Oradea a câștigat Cupa “Sport Mania – Macron” la fotbal copii

Stadionul Someșul a găzduit sâmbătă Cupa “Sport Mania – Macron” la fotbal pentru copii născuți în 2003 sau mai tineri.

Turneul a reunit la start 12 echipe din județelele Satu Mare, Sălaj, Maramureș și Bihor: LPS Satu Mare, Juniorul Satu Mare (2 echipe), FC Olimpia, Someșul Satu Mare, Fortuna Căpleni, Stăruința Berveni, Sportul Șimleu, FC Zalău, Viitorul Oradea, Plimob Sighet și Atletic Sighet. Turneul a fost câștigat de Viitorul Oradea care a învins în finală pe Plimob Sighet. La finalul timpului regulamentar, scorul a fost egal, 3-3, iar la loviturile de departajare s-a impus Viitorul Oradea (3-2), echipă antrenată de arbitrul Dorin Mudura. În meci pentru locurile 3-4, FC Zalău a dispus, după lovituri de departajare, de Atletic Sighet, cu 4-3.

După cum se vede nicio echipă sătmăreană nu a urcat pe podium, cea mai bine clasată fiind Olimpia, locul 6, învinsă în meciul de clasament cu 10-0 de Sportul Șimleu. Pe locurile 7 și 8 s-au clasat Fortuna Căpleni și LPS Satu Mare, prima echipă câștigând meciul de clasament cu scorul de 3-1. Una peste alta un turneu reușit care a făcut o bună propagandă fotbalului fapt pentru care trebuie felicitați principalii organizatori, Nelu Donca și Dacian Nastai.

Halep rămâne pe locul 3

Asculta acest articol Chiar dacă a părăsit prematur turneul de la Wimbledon, am putea spune că pe ușa din dos