Volei masculin. Cupa Romaniei – Tomis Constanta – Stiinta Explorari Baia Mare 3-0 (24, 15, 28)

Timp de trei zile, in Botosani s-a desfasurat Cupa Romaniei, editia 2008/2009. Dupa ce, in primul meci, jucatorii baimareni au trecut fara probleme de modesta CVM Brasov, in semifinala au intalnit vicecampioana, Dinamo Bucuresti, care in urma cu o saptamana s-a impus in prima etapa de campionat de o maniera categorica. Studentii au facut un meci bun, in urma caruia au obtinut victoria cu 3-2 (24, -19, -21, 27, -8). Dupa ce au castigat primul set in prelungiri, bucurestenii au revenit si le-au castigat relativ pe urmatoarele doua. Elevii lui Botea si Pop nu au renuntat la lupta si au egalat scorul pe tabela dupa un set maraton. Cel de-al cincilea set a fost doar o formalitate pentru echipa noastra, care a acces in finala competitiei, unde sambata a intalnit campioana en-titre, Tomis Constanta. Dobrogenii au reusit sa se impuna la zero, insa mult mai greu decat o arata scorul.

Antrenorul principal al studentilor, Marius Botea, considera ca jucatorii sai au avut o comportare buna si ca victoria constantenilor se datoreaza experientei competitionale. In setul trei, baimarenii au condus cu 23-20, dar au pierdut la 28.

Tehnicianul baimarean este de parere ca echipa sa este pe un drum bun, cu toate ca a pasit cu stangul in acest campionat. Antrenorii Marius Botea si Sorin Pop au folosit urmatorul lot de jucatori: Laurentiu Vanatoru, Andrei Veber, Patriciu Pastean, Serghei Lazarev, Robert Tutea, George Socaciu, Mircea Batin (libero), Ovidiu Teusan, Liviu Rapean, Alex Mitranescu. Sambata, 24 octombrie, CVM Constanta va intalni, pe teren propriu, Stiinta Explorari in cadrul etapei a II-a a Diviziei A1.