Volei masculin. Divizia A1 – Stiinta Explorari Baia Mare – Dacia Buzau 3-1 (18, -26, 20, 14)

Sala Polivalenta din Baia Mare. Spectatori< circa 200. Stiinta Explorari< Laurentiu Vanatoru, Andrei Veber, Robert Tutea, George Socaciu, Vlad Negrean, Patriciu Pastean, Mircea Batin (libero), Alex Mitranescu, Liviu Rapean, Ovidiu Teusan, Adrian Cocis. Antrenori< Marius Botea si Sorin Pop. Dacia Buzau< Cristian Oprea, Marius Dorojan, Mihai Tiboaca, Cristian Tiboaca, Bogdan Gheorghiu, Adrian Grigore, Nicolae Homoc (libero), Cristian Porumbescu, Claudiu Ghizdeanu. Antrenor< Marian Boldisteanu. Au arbitrat< Gheorghita Mitrasca si Mircea Temian (ambii din Zalau). Obs. Nicolae Calimac (Cluj).

Sambata dupa-amiaza, Stiinta Explorari a intalnit, pe teren propriu, una dintre cele mai slabe echipe a campionatului, care a reusit performanta de a castiga cel de-al doilea set in cele 7 etape disputate. Baimarenii, care au reusit sa invinga la Cluj in etapa trecuta, au considerat ca doar prezenta lor in teren era suficienta pentru a le aduce victoria. In primul set baimarenii au inceput bine si au condus cu 6-1 si 8-3 si au reusit sa castige setul dupa 21 de minute. In setul secund oaspetii reusesc sa se impuna in prelungiri dupa 27 de minute, in fata unei echipe, careia i-au lipsit preluarea, atacul, serviciul si blocajul (dupa cum se vede i-au lipsit toate). Studentii se trezesc la realitate si castiga cel de al treilea set in 22 de minute, iar cel de al patrulea le-a revenit dupa doar 19 minute.