Volei masculin. Divizia A1 – Stiinta Explorari Baia Mare – “U” Cluj-Napoca 3-1 (-23; 25; 18; 20)

[singlepic id=4176 w=320 h=240 float=]

Sala Polivalenta “Lascar Pana”. Spectatori: 500. Stiinta Explorari: Patriciu Pastean, Serghei Lazarev, Gheorghe Socaciu, Laurentiu Vanatoru, Robert Tutea, Igor Didorciuc, Mircea Batin (libero), OvidiuTeusan, Andrei Veber, Ion Ionut, Liviu Rapeanu, Vlad Negrean. Antrenori: Marius Botea si Sorin Pop. “U” Cluj: Bogdan Bratosin, Ionut Badea, Romeo Lotei, Adrian Fuzesi, Daniel Pop, Doru Ghimes (libero), Costin Ghimes, Ionut Tarala, Razvan Bogdan, Ionut Rus, Kovacs Zoltan. Antrenor: Dan Ciontos. Au arbitrat: Alin Mateizer (Ploiesti) si Ovidiu Iliescu (Brasov). Observator: Ion Buhatel (Dej).

Sambata dupa-amiaza, Stiinta Explorari a intalnit, pe teren propriu, “U” Cluj-Napoca, intr-un joc din cadrul etapei a 17-a din Divizia A1 la volei masculin. Dupa cele sapte victorii consecutive obtinute de voleibalistii baimareni, dar mai ales in urma jocurilor foarte bune, se parea ca meciul cu clujenii va fi un galop de sanatate. In teren lucrurile au stat cu totul altfel. In primul set oaspetii au avut un debut excelent si au condus ostilitatile, pana la 14-14, insa la cel de-al doilea timp tehnic de odihna baimarenii au condus cu 16-15, iar dupa 25 de minute de joc oaspetii au reusit sa se impuna.

Cel de-al doilea set s-a dovedit a fi unul cu impact psihologic si pana la urma determinant in economia jocului. Baimarenii au inceput foarte bine si s-au desprins la trei puncte, insa clujenii au revenit si au condus cu 15-16, dupa care gazdele au realizat cinci puncte consecutiv. Cand toata lumea credea ca setul si-a trait istoricul, oaspetii nu au cedat si s-a ajuns in prelungiri. Dupa 27 minute, baimarenii au reusit sa egaleze situatia la seturi. Seturile trei si patru au revenit echipei baimarene, in urma a 24, respectiv 22 minute de joc. In ultimul set, clujenii au pornit de la 0-1, deoarece Ionut Badea a primit cartonas galben pentru gesturi obscene fata de spectatori.

Incepand din 16 decembrie, jucatorii baimareni nu au pierdut niciun joc de campionat, reusind un adevarat tur de forta, cu opt victorii din tot atatea meciuri. Pana la finalul acestei faze a competitiei mai sunt de disputat cinci etape, dintre care doua vor fi pe teren propriu, cu Steaua Bucuresti si Unirea Dej, si trei in deplasare cu Dacia Buzau, Remat Zalau si VCM Piatra Neamt. Studentii sunt pe locul trei, la egalitate de puncte cu cea de-a doua clasata, Dinamo, si are sanse reale de a evolua in play-off.

Dupa meci, antrenorul echipei clujene, Danut Ciontos, a declarat ca spectatorii au avut ce sa vada. “Se pare ca ne place sa jucam in Baia Mare. Setul doi a fost decisiv, probabil ca la 2-0 pentru noi era gata meciul. Dar eu zic ca a fost un meci frumos, cu faze spectaculoase, desi au existat unele momente de nervozitate si din partea noastra, si din partea lor. Eu zic ca spectatorii care au fost in tribuna au avut ce sa vada!”, a declarat fostul jucator baimarean.