Volei masculin. Divizia A1 – Studentii au invins plaiesii

VCM Piatra Neamt – Stiinta Explorari Baia Mare 0-3 (26-28; 20-25; 23-25)

LPS VCM< Ciprian Vitelaru, Vlad Tebies, Cristian Iosif, Lucian Tofan, Razvan Mihalcea, Rares Gavril (libero), Stefan Stefura, Codrin Mocanu, Vlad Moisa, Ciprian Matei, Stefan Cazacu, Florea Alecsandrut. Antrenori< Dan Gavril si Nicolae Burus.

Stiinta Explorari< Ciprian Neamt, Andrei Veber, Peter Kecskemeti, Rolland Balog, Ovidiu Teusan, Patriciu Pastean, Ciprian Tofan (libero), Igor Didorciuc, Gheorghe Socaciu, Vlad Negrean, Dragos Raileanu, Robert Tutea, Vlad Cuciureanu. Antrenori< Marius Botea si Sorin Pop. Director tehnic< Adrian Arbuzov.

A fost un meci cu o mare incarcatura psihologica pentru ambele echipe. Moldovenii trebuiau sa obtina o victorie pentru a se mentine in lupta ocuparii unui loc din primele patru, in vederea abordarii play-off-ului, in timp ce studentii aveau nevoie de o victorie cu trei puncte pentru a-si consolida locul IV. Primul set a fost echilibrat, baimarenii reusind sa se impuna in prelungiri. Cel de-al doilea set a fost echilibrat doar in prima parte, dupa care oaspetii s-au desprins si au castigat fara probleme. Gazdele si-au atarnat ultimele sperante de cel de-al treilea set, incercand sa intoarca rezultatul, reusind sa egaleze la 19. Jucatorii antrenati de Botea si Pop dau dovada de maturitate in joc si reusesc sa se impuna, pecetluind rezultatul final.

Rezultatele etapei

SCMU Craiova – “U” Cluj-Napoca 2-3 (22-25> 25-20> 22-25> 25-16> 8-15)

VCM LPS Piatra Neamt – Stiinta Explorari Baia Mare 0-3 (26-28> 20-25> 23-25)Tomis Constanta – Steaua Bucuresti 3-1 (26-24> 23-25> 25-19> 25-19)

Unirea Dej – CSMU LPS Suceava 3-0 (25-17> 25-22> 25-14)

Remat Zalau – Dinamo Bucuresti 1-3 (26-28> 21-25> 26-24> 20-25)

CSM Bucuresti – Torpi Tg. Mures 3-0 (25-0> 25-0> 25-0)