RĂMAS BUN

Volei masculin. Divizia A1 – Un meci de play-off pentru Explorari

Sambata, cu incepere de la ora 17, Stiinta Explorari va intalni, in deplasare, Remat Zalau, intr-un joc din cadrul etapei a 20-a din sezonul regulat. Va fi un meci de care pe care. In cazul unei victorii a studentilor, Explorari si-ar asigura calificarea in play-off, cu doua etape inainte de incheierea acestei faze a campionatului, deoarece zalauanii nu vor mai putea recupera o diferenta de trei puncte in doua meciuri. Chiar daca pierd pe teren propriu, cei de la Remat pot invinge in ultimile doua meciuri si ar avea asigurata participarea in play-off, insa Explorari ar avea avantajul unei duble victorii directe, deoarece in play-off se iau in considerare rezultatele inregistrate in meciurile directe. In etapa trecuta, Remat Zalau a jucat in deplasare cu Dinamo, unde a pierdut cu 3-2, dupa ce au condus cu 2-1 la seturi si au pierdut setul IV in prelungiri. In meciul cu Dinamo, Remat Zalau a folosit urmatorul lot de jucatori< Adriano Lamb – Marius Ciortea, Gjoko Iosifov, Mads Ditlevsen, Valentin Pereu, Vasile Afloarei, Adrian Feher (libero), Dan Borota, Serban Pascan, Mihai Maries, Sergiu Ilies si Alexandar Ljubicic. La Zalau a fost numit antrenor germanul Michael Warm, care il are ca secund pe Aurel Vlaicu.

Baimarenii au plecat de ieri la Zalau pentru a fi odihniti in vederea meciului. Cei doi antrenori au la dispozitie intreg lotul de jucatori valid. Antrenorul Marius Botea considera ca echipa din Zalau este pe val, cu un lot de jucatori foarte bun, dar presiunea e mai mare asupra lor, dar daca jucatorii vor aborda meciul cu ambitie si isi vor face jocul au sanse sa castige. Cei doi tehnicieni baimareni vor aborda acest joc cu urmatorul lot de jucatori< Laurentiu Vanatoru, Robert Tutea, George Socaciu, Ovidiu Teusan, Serghei Lazarev, Patriciu Pastean, Mircea Batin (libero), Igor Didorciuc, Ion Ionut, Vlad Negrean, Liviu Rapean, Andrei Veber

Partida va fi arbitrata de Angelus Cotoanta (Bucuresti) si Nicolae Cristea (Cluj). Observator< M. Ioanovici.