Volei masculin. Divizia A1 – VCM Piatra Neamt – Stiinta Explorari Baia Mare 3-2 (-19, -23, 22, 24, 11)

Sambata, in ultima etapa a campionatului regulat, Stiinta Explorari a evoluat in deplasare la VCM Piatra Neamt. Baimarenii mai aveau sanse matematice pentru a intra in lupta pentru o medalie, insa depindeau in primul rand de o victorie cu 3-0 sau 3-1 a celor de la CV Tomis Constanta, coroborat cu un succes al lor la Piatra Neamt. Meciul dintre ocupantele primelor doua locuri disputat la Bucuresti a inceput cu o ora mai devreme si, cand studentii baimareni au abordat meciul de la Piatra Neamt, stiau ca pentru a merge in play-off au nevoie de o victorie cu 3-0. Jucatorii baimareni castiga relativ usor primul set, cel de-al doilea il castiga dupa o lupta mai acerba si pentru banca tehnica totul se desfasura conform dorintelor. Oaspetii mai aveau nevoie doar de un set pentru a nu mai fi catalogati drept “generatia locului V”. Jucatorii nostri au condus in permanenta si la un moment dat au avut 20-16, dar pana la urma au pierdut setul la 22 si dreptul de a accede in play-off.

Ceea ce a mai urmat sunt doar date statistice, moldovenii au castigat un meci in care au avut interesul victoriei, doar dupa ce si-au adjudecat un set, deoarece si in confruntarea pentru locurile V-VIII se va tine cont de punctele din sezonul regulat. Stau si ma intreb: baimarenii nu au vrut sa intre in play-off? Nu pot nici macar sa ma gandesc la faptul ca unii dintre jucatori nu ar fi vrut sa evolueze in turneul pentru locurile I-IV, dar ma intreb, asa cu mintea mea de fost jucator si fost tehnician (e drept la alt joc), e posibil sa ratezi toate sansele care ti se ofera? Raspunsul mi-a fost dat de voleibalistii de la Explorari: da.