Voleibalistele de la CSM-CS Adep la prima înfrângere

1-3 în fața Universității Cluj

voleiCopleșite de emoții, motiv pentru care au evoluat crispate în teren, voleibalistele de la CSM-CS Adep Satu Mare au fost învinse sâmbătă de echipa Universității din Cluj cu scorul de 3-1. Dar, victoria Universității, meritată de altfel, nu se datorează neaparat plusului de valoare, ci experienței, al calmului, al plusului de talie.

Iar când am vorbit de experiență ne-am referit la faptul că voleibalistele de la U Cluj au ani buni de evoluții în Liga Națională și au 4-5 ani, sau chiar 10, mai mult decât elevele lui Adrian Pricop. Sau, metaforic vorbind, așa cum s-a exprimat un spectator, au jucat “femei contra fetițe”.

În primele două seturi sătmărencele au ținut pasul cu adversarele doar până la mijlocul lor (12-14 în setul I, 11-11 în setul II) după care clujencele au reușit să se desprindă și să le câștige. În setul III, profitând de căderea echipei din Cluj, CSM-CS Adep a condus în permanență la 2-3, sau chiar 4 puncte iar în final fetele noastre s-au impus cu 25-21. Setul IV avea să fie și ultimul pentru că Universitatea a știut să gestioneze mai bine cele câteva momente cheie și să se impună cu 25-18.

Scor final 3-1 pentru Universitatea Cluj, pe seturi 25-18, 25-12, 21-25, 25-17. După această înfrângere CSM-CS Adep este pe locul 2 în clasamentul seriei iar în etapa următoare va evolua în deplasare, la Târgu Mureș, împotriva echipei CSU Medicina.

În meciul de sâmbătă, pentru CSM-CS Adep au evoluat următoarele jucătoare: Adriana Matei, Angelica Podină, Denisa Mocar, Natalia Preda, Alexandra Mișca, Andrea Maxim, Natalia Acs, Daiana Adamcsik, Beata Vajda, Alexandra Molnar.