FOTBAL, LIGA 3

6 puncte din 6 obținute de echipele sătmărene

CSM Olimpia Satu Mare, CSM Victoria Carei și Olimpia MCMXXI Satu Mare au încheiat sezonul de toamnă din Liga 3, Seria 10.

Vineri, 1 Decembrie 2023, CSM Olimpia Satu Mare a încheiat sezonul fotbalistic de toamnă din Liga 3 cu o victorie prețioasă obținută în deplasare, în fața unei fruntașe din Seria 10, Lotus Băile Felix. Sătmărenii s-au impus cu scorul de 1-0 grație unul gol marcat de Moussa Samake în minutul 85 al meciului.

După această victorie, CSM Olimpia totalizează 29 puncte și ocupă locul 2 în clasamentul seriei. O poziție și un punctaj care, practic, îi asigură Olimpiei calificarea în play-off-ul competiției unde merg primele 4 clasate din fiecare serie.

Revenind la meciul de la  Sânmartin, acesta s-a disputat pe un teren greu, moale, mocirlos pe alocuri și cu apa băltind în unele zone. În aceste condiții calitatea fotbalului a avut mult de suferit. Gazdele au atacat mai mult, au avut câteva ocazii bune, dar portarul Moldovan s-a dovedit a fi într-o zi bună și a parat șuturile jucătorilor bihoreni. Mai mult, în minutul 8 el a apărat și o lovitură de la 11 metr executată de Oltean. Dar și sătmărenii au avut câteva situații de gol, mai ales prin Zsiga care a expediat câteva șuturi spre buturile gazdelor dar de fiecare dată portarul Cosma a intervenit cu succes la torpilele căpitanului grupării sătmărene.

Unicul gol al meciului s-a macat spre final, în minutul 85. Samake a urmărit un balon trimis de un apărător spre propriul portar, a interceptat mingea pe care apoi a trimis-o în plasă. Un cadoul frumos pe care și l-a oferit Moussa Samake exact în ziua în care a împlinit 19 ani.

CSM Olimpia jucat cu: Moldovan – Copaci, Mureșan, Burdeț,  Oanea, D. Lazăr (90+3 Apai),  Chinde (83  Șter), E. Zsiga (90 Prodan),  Micaș, N. Pop. Samake. Antrenor: Cosmin Iuhas.

Careienii câștigă cu Olimpia MCMXXI

Sâmbătă , 2 decembrie 2023, stadionul Victoria din Carei a găzduit meciul dintre Victoria și Olimpia MCMXXI Satu Mare, din ultima etapă a sezonului de toamnă din Liga a 3-a, Seria a 10-a.

După o primă repriză fără goluri, Tudor Moldovan a deschis scorul pentru Victoria imediat după startul reprizei secunde. Cu zece minute mai târziu, Olimpia a reușit să egaleze după un corner, prin Feier.

În minutul 69, Olimpia a preluat conducerea, Zbona marcând, după o pasă a lui Feier. Cu toate acestea careienii au revenit rapid în joc, iar Vajda Roland a restabilit egalitatea la 2-2.

Victoria a preluat din nou controlul asupra meciului în minutele finale. În minutul 80, portarul Fila a executat o lovitură liberă lungă, iar Denis Baior a prelungit cu capul pentru Hosu, care a marcat și a adus scorul la 3-2. Doar trei minute mai târziu, același Hosu a înscris din nou, stabilind scorul final la 4-2.

Victoria Carei: Fila Karoly – Rafael Popovici-Ciatău, Teodor Bîrle, Claudiu Mihale, Eduard Marina, TudorMoldovan, Norbert Barta, Vaida Roland, Darius Marina, Barth Kevin, Kinczel Janos (cpt.); Rezerve: Villi Bence – Răzvan Negrean, Denis Baior, Kis Lorant, Daniel Tilinger, Cosmin Berindea, Horvath David, Nyilvan Bogdan, Andrei Hosu; Antrenori: Ioan Pap-Deac şi Marius Botan.

Olimpia MCMXXI Satu Mare: Siwiek Patryk – Cătălin Ştef, Florin Palinceac, Raul Ştef (cpt.), Laurenţiu, Caba, Maris Duca, Cosmin Anton, Daniel Feier, Alex Bonea, Remi Emeriau; Rezerve: Alex Sugar – Eduard Lazăr, Bodea Rubén, Aidebe Maxime, Panin Kostiantyn, Alex Gorba, Denis Batin; Antrenor: Cristian Popa.

6. CSM Victoria Carei 15 6 2 7 20-27 20
7. Minerul Ocna Dej 15 3 8 4 20-16 17
8. Sănătatea Cluj 15 4 3 8 18-23 15
9. Olimpia MCMXXI SM 15 3 4 8 18-35 13
10. Minaur Baia Mare 15 2 4 9 16-28 10

După această etapă campionatul se întrerupe și se va relua pe 9 martie 2024 când CSM Olimpia va întâlni pe Victoria Carei iar Olimpia MCMXXI va juca, tot acasă, cu Minerul Ocna Dej.