Fetele de la CSM îşi consolidează locul 2 din campionat

Sala de sport ”Ecaterina Both” din Satu Mare a găzduit duminică meciul CSM Satu Mare – FCC Baschet Arad care o contat pentru etapa a doua din faza secundă a Ligii Naționale de baschet feminin. Clubul sătmărean n-a avut un meci tocmai ușor, dar în cele din urmă s-a impus reușind să-și consolideze poziția a doua din clasament.

Din primele secunde, cei doi antrenori le trimit pe parchet pe Mosby, Olah, Miljkovic, Podar, Ervin, respectiv Webb, Akathiotou, Karakasevic, Pop, Robinson. Echipa oaspete modifică prima tabela, dar Mosby egalează rapid la 2. Webb transformă apoi o aruncare de la mare distanță, răspunsul venind de la Miljkovic, jucătoare care a egalat la 5. Aceeași jucătoare duce CSM-ul sătmărean pentru prima dată în avantaj, la scorul de 7-5 (min. 3), iar Podar obține apoi alte trei puncte pentru echipa antrenată de Mauro Procaccini. CSM Satu Mare câștigă sfertul de debut.

Următoarea perioadă aparține arădencelor. Chiar dacă FCC a egalat la 18, abia prin minutul 19 echipa vizitatoare revine în avantaj la scorul de 29-28. Acesta avea să fie și scorul la pauza mare. Sătmărencele ies mai concentrate de la vestiare, iar în sfertul trei se distanțează ușor. Ultima perioadă ia startul de la scorul de 42-36 în favoarea echipei de pe Someș. Totul se desfășoară sub semnul echilibrului până aproape de final, când Mosby transformă două aruncări de trei puncte (consecutiv), pentru scorul de 57-45. Antrenorul echipei din Arad solicită un minut de odihnă înainte cu trei minute de sfârșitul jocului. Dar este în zadar, deoarece echipa oaspete nu mai are puterea să revină. CSM Satu Mare – ICIM Arad s-a încheiat 59-51, pe sferturi: 17-11, 11-18, 14-7, 17-15.

Au jucat:
CSM Satu Mare: Mosby – 20p, Podar – 13p, Miljkovic – 12p, Ervin – 9p (15 recuperări), Olah – 5p, Popescu, Ferenczi, Huțanu. Antrenor: Mauro Procaccini.
FCC Arad: Webb – 14p, Karakasevic – 11p, Robinson – 9p, A. Pop – 6p, Fodor – 5p, Ardelean – 4p, Akathiotou – 2p. Antrenor: M. Rodriuguez.

6.CSU Cluj-Napoca 1/5 7

Etapa 3 (25 ianuarie): Olimpia Brașov – CSM Satu Mare (ora 17:00), CSM Târgoviște – Sepsi, FCC Arad – CSU Cluj-Napoca.