Victorie confortabilă obţinută de Olimpia la barajul pentru Liga a 3-a!

Ziua de sâmbătă ne-a rezervat manşa tur a barajului pentru promovarea în Liga a 3-a la fotbal. În ceea ce ne priveşte pe noi, campioana judeţului Satu Mare, Olimpia MCMXXI a jucat primul meci în deplasare la Gâlgău Almaşului contra Luceafărului Bălan, campioana judeţului Sălaj.

Echipa noastră a reuşit să obţină o victorie confortabilă şi este cu un picior şi jumătate în eşalonul al treilea. După 90 de minute de joc, Olimpia a reuşit să se impună cu scorul de 5-2 (2-1).

Sătmărenii au început foarte bine meciul, iar din minutul 17 aveau să conducă pe tabela de pe Gâlgău Arena. Padilla a trimis un şut puternic, de la 25 de metri, fără prea mari şanse pentru portarul gazdelor. Olimpia şi-a dublat avantajul zece minute mai târziu prin Emeriau, cel care fost lansat în atac, iar după ce a driblat portarul advers avea de îndeplinit o simplă formalitate. Înainte de pauză, Luceafărul a redus din handicap prin Crăciun (45+3).

Şi repriza a doua a fost începută bine de băieţii lui Cristian Popa şi Ovidiu Suciu. Olimpia restabileşte diferenţa de 2 goluri pe tabelă prin acelaşi Emeriau, cu un şut perfect din marginea careului de 16 metri. Era minutul 50, iar sătmărenii conduceau cu 3-1. Scorul avea să capete proporţii, Micle reuşind să marcheze şi el pentru trupa de pe Someş (min. 57). Apoi, Emeriau a ralizat hattrick-ul, marcând pentru 5-1 în minutul 65. Luceafărul Bălan avea să mai marcheze o dată, dintr-un penalty, în minutul 72, Crăciun stabilind şi scorul final, adică victorie cu 5-2 pentru sătmăreni.

Returul este programat sâmbătă, 24 iunie, de la ora 17:30, pe stadionul Someşul.

FC Olimpia: V. Duca – Palinceac, Adebe, Varga (‘22 Lung), Apai – Micle (‘83 Gombar), Kostya (‘60 Mariş), Caba (‘46 Batin), Ştef – Emeriau, Padilla (’83 Srepler). Rezerve: Oltean, Crainic, Tserr, Bicknell, Varga. Antrenori: Cristian Popa, Ovidiu Suciu, Csaba Fedak.

Recolta Dănceu (Mehedinţi) – CS Socodor (Arad) 0-2
Meciul a fost întrerupt în minutul 47, la scorul de 0-2, după ce arbitrul a fost lovit de un jucător al echipei gazdă. Partida va fi decisă la ”masa verde”, cu 3-0 pentru CS Socodor.

Victoria Gugeşti (Vrancea) – Axiopolis Cernavodă (Constanţa) 1-4

Victorie confortabilă obţinută de Olimpia la barajul pentru Liga a 3-a! Victorie confortabilă obţinută de Olimpia la barajul pentru Liga a 3-a! Victorie confortabilă obţinută de Olimpia la barajul pentru Liga a 3-a!