HANDBAL

A venit prima înfrângere la Mondialul feminin

Marți, 5 decembrie 2023, s-a jucat un meci pentru primul loc în Grupa E la Campionatul Mondial de handbal feminin.

Naționala din Danemarca a câștigat meciul cu România cu un categoric 39-23 (21-10).

Cele două echipe erau deja calificate în faza grupelor principale după primele două etape și în urma acestui rezultat s-a stabilit ordinea primelor două clasate.

Nu a jucat nici de această dată Cristina Neagu, în continuare fiind în urmă cu pregătirea fizică. Precizăm că românca despre care vorbim nu a jucat niciun minut la acest turneu final.

Lixăndroiu a fost cea mai bună marcatoare din echipa României, cu 5 goluri, urmată de Pintea, Seraficeanu și Ostase, cu câte cu 3 goluri.

România continuă aventura la Campionatul Mondial în Grupa Principală III, unde va întâlni Germania, Japonia și Polonia. Deși sunt în aceeași grupă, cu Danemarca și Serbia nu va mai juca.

Amintim că România are obiectivul clasarea între primele șapte echipe la CM 2023.

• Danemarca – Germania (21:30)

După faza grupelor principale, primele două echipe clasate se vor califica în sferturi. Cu trei victorii în următoarele trei partide, România nu ar avea emoții pentru calificarea în sferturi.