Careianul Vlad Turcu, campion naţional la aruncarea suliţei

La sfârşit de săptămână, la Craiova, a avut loc Campionatul Naţional de atletism pentru tineret. La competiţie au participat doi sportivi careieni, Roxana Roxana şi Vlad Turcu de la CSS Liceul Teoretic Carei.

Vlad Turcu, a fost unul dintre cei mai buni sportivi ai competiţiei reuşind să cucerească două medalii, la aruncarea suliţei şi la ştafeta de 4×100 metri plat.

Mai întâi, el a urcat pe prima treaptă a podiumului de la Craiova în proba de aruncare a suliţei. Vlad a aruncat suliţa la 66,60 cu peste 6 metri mai mult decât al doilea clasat.

Apoi, în proba de 4×100 metri, Vlad a cucerit medalia de argint împreună cu alţi trei sportivi de la CSS Oneşti.
Cura Roxana la concurat în proba de viteză 100m plat unde s-a clasat pe locul 6.
De menţionat că Vlad Turcu este antrenat Florin Turcu, nimeni altul decât tatăl lui, fost campion national balcanic în urmă cu mai bine de două decenii.