CFR Cluj rămâne singura echipă din România în Europa League

FCSB nu a realizat miracolul

România a rămas de joi seară cu o singură echipă de fotbal în Europa League. CFR Cluj s-a calificat în playoff după succesul la limită, scor 1-0, pe terenul lui Djurgarden (Suedia). Formația pregătită de Dan Petrescu a marcat singurul gol în minutul 55. Centrarea din lovitură liberă a lui Deac a fost reluată în poartă cu capul de Vinicius. În playoff, pe 1 octombrie, CFR Cluj va întâlni pe teren propriu pe KuPS Kuopio (Finlanda).

CFR Cluj: Bălgrădean – Susic, Vinicius, Burcă, Camora (cpt.) – Bordeianu – Deac, Păun (Pereira 89), Djokovic – Rondon (Hoban, 90+3), Omrani (Debeljuh, 86). Antrenor: Dan Petrescu

Cu numeroase cazuri de COVID-19 la club, FCSB a avut o misiune aproape imposibilă Giurgiu în fața lui Slovan Liberec (Cehia). FCSB a luptat pentru victorie având o echipă formată în special din tineri și fotbaliști transferați în ultimul moment. Totodată, echipa noastră a rămas și în zece oameni din minutul 20, atunci când Cană a fost eliminat pentru un fault ca ultim apărător. Golurile au fost marcate de Yusuf Helal (min. 64), și Rabusic (min. 82). FCSB – Slovan Liberec s-a încheiat 0-2.

FCSB: Straton – Enache, Cană, Soiledis, Panțîru – Simion, Perianu (cpt.), Șut – Petre (R. Ion, 68), Karanovic (Oct. Popescu, 10), Caiado. Antrenor: Mihai Pintilii.