FOTBAL, LIGA 1

CFR ratează șansa locului 1 și poate să cadă pe 3

CFR Cluj a ratat din nou șansa urcării pe primul loc în Liga 1, după 0-0 cu UTA Arad, iar acum poate să cadă pe locul 3 în clasament dacă Rapid câștigă luni, 27 noiembrie 2023, meciul de acasă cu Universitatea Cluj.

Într-o sâmbătă friguroasă, pe 25 noiembrie 2023, stadionul din Gruia din Cluj-Napoca a găzduit un meci plin de intensitate dintre CFR Cluj și UTA Arad, în etapa a 17-a din Liga 1.

Finalul, un 0-0 strâns, reflectă echilibrul și determinarea ambelor echipe. Prima repriză a fost marcată de o serie de șanse rătăcite, cu 9-1 la șuturile la poartă și 5-0 la corneruri. Otele de la CFR a avut o ocazie incredibilă, dar a ratat șutul din interiorul careului, iar bara a salvat gazdele în fața șutului lui Stolnik. În ciuda presiunii, scorul a rămas neschimbat la pauză. Repriza a doua a adus noi momente de tensiune. Cooper de la CFR a scăpat pe contraatac, dar semnalizarea târzie de offside a stins entuziasmul suporterilor. Tachtsidis a lovit bara pentru gazde, iar Carp de la UTA a ratat o ocazie importantă. Deac de la CFR a avut o apariție în careu în ultimele minute ale meciului, dar a trimis pe lângă poartă. Meciul s-a prelungit cu 5 minute, dar niciuna dintre echipe nu a reușit să găsească drumul către victorie. Al 10-lea corner pentru CFR nu a adus schimbări pe tabelă. Cu șanse ratate, lovituri în blocaj și apărări spectaculoase ale portarilor, am asistat la o luptă acerbă între cele două echipe. Golul invalidat pentru offside la Otele și bara care a salvat CFR la șutul lui Stolnik au fost momente decisive într-un meci care ar fi putut fi câștigat de oricare dintre cele două echipe.

În final, scorul de 0-0 a consfințit un punct obținut de fiecare echipă, dar și frustrarea unor ocazii rătăcite.

Formații de start:
CFR Cluj: Sava – Mogoș, Kresic, Ilie, Morgan – Muhar, Tachtsidis, Cvek – Otele, Juricic, Avounou.
UTA: Iacob – Stolnik, Conte, Benga, Căpușă – Freitas, Mihai – Pop, Cooper, Micovschi – Luckassen.

În etapa următoare, CFR Cluj se deplasează la Universitatea Craiova.