SCRIMĂ

Clasare bună pentru tânărul floretist Izsáki Benjámin

În weekendul 11-12 noiembrie 2023, micul floretist al școlii sătmărene, Izsáki Benjámin, a participat într-o competiție internațională de floretă desfășurată la Timișoara. Acesta a fost la doar un pas de a cuceri o medalie.

La categoria U9, Izsáki Benjámin a reușit să se claseze pe locul 6, ceea ce reprezintă o realizare notabilă în fața unor adversari din diverse colțuri ale lumii.

Momentul decisiv al competiției pentru Izsáki Benjámin a fost sfertul de finală, unde a fost învins de talentatul sportiv din Turcia, Aren Akbas. Chiar dacă a fost eliminat în această fază a competiției, Akbas avea să obțină medalia de argint, evidențiind nivelul înalt al adversarilor din acest eveniment sportiv.

Eforturile și dedicarea lui Izsáki Benjámin nu ar fi fost posibile fără sprijinul antrenorilor care l-au ghidat în această călătorie sportivă. Îi menționăm Izsáki Arnold, File Attila, Dan Șuta, și Lengyel Éva.