MECI AMICAL

CSM Olimpia 2-2 cu Minaur

CSM Olimpia Satu Mare a jucat primul amical din 2024 la Baia Mare, cu Minaur, ”lanterna roșie” a Seriei 10 din Liga 3. Partida, disputată pe un teren cu gazon sintetic, s-a încheiat la egalitate, scor 2-2.

Echipa băimăreană a deschis scorul prin Simion după care sătmărenii au egalat înainte de pauză prin Zsiga care a transformat o lovitură de pedeapsă.
În repriza secundă ambele echipa au mai marcat câte un gol. Mai `ntâi a marcat, pentru Olimpia, mijlolcașul Adrian Bura după ce băimărenii au egalat pe final de meci, prin Stănescu.
CSM Olimpia (repriza 1): Toderean – Bala, Burdet, Mureșan, Oanea, Micaș, Lucaci, Lazăr, Chinde, Zsiga, Zamfir.
CSM Olimpia (repriza 2): Oșan – Apai, Prodan, Negru, Copaci, N.Pop, Bura, Ferenti, Kolbasz, Tântaș, Zbona.
În continuare, CSM Olimpia va juca pe 3 februarie cu meciul cu Unirea Ungheni (în deplasare) după care, pe 6 februarie, urmează meciul cu CSM Sighetu Marmației.
Mateszalka – Victoria Carei 2-2
Victoria Carei a jucat, în al doilea meci de preg[tire al anului tot în Ungaria cu formația din Mateszalka, echipă care activează în Liga 4 din țara vecină.
Partida s-a încheiat la egalitate, 2-2. Pentru Victoria, care a condus cu 1-0 și 2-1, au marcat Cosmin Berindea (mi.5) și Darius Marina (min.60).
La fel ca în precedentul meci amical, antrenorul Marius Botan a trimis în teren două formule de echipă diferite în cele două reprize. Cu mențiunea că toți cei trei portari, Fila, Mitracica și Bence au apărat, fiecare, câte 30 de minute.
· Fila (Mitracica, Bence) – Negreanu, Dunca, Negrea, Ciul, Barta, Popovici, Kinczel, Berindea, Jurcuț, Baior/Bîrle, Kiss, Barth, Hosu, Tillenger, Marina, Nylvan, Horvath, Jurcuț.
Olimpia MCMXXI – CSM Zalău – meci nedisputat

A treia reprezentantă a județului Satu Mare în Liga 3, Olimpia MCMXXI, trebuia să joace sâmbătă, cu SCM Zalău, pe terenul Dinamo. Doar că, odată ajunși la Dinamo, oaspeții au refuzat să mai joace pentru că suprafața de joc era acoperită cu un strat subțire de zăpadă. Adică zăpada de pe teren, ar fi putut duce la ipotetice accidentări ale jucătorilor sălăjeni ?!
Înnayari condiții cei de la Olimpia MCMXXI au efectuat un antrenament, inclusiv un joc școală în timp ce jucătorii de la SCM Zalău, ca să nu fi venit degeaba până la Satu Mare, s-au antrenat la Rania.