FOTBAL, LIGA 3

CSM Olimpia debutează cu o victorie în campionat

CSM Olimpia Satu Mare a debutat sâmbătă, pe stadionul Olimpia Daniel Prodan, cu dreptul în actuala stagiune a Ligii 3 la fotbal.

Formaţia sătmăreană a învins, cu scorul de 2-1 debutata în L3, CS Crişul Sîntandrei. O victorie la limită, dar meritată după aspectul jocului având în vedere că formaţia sătmăreană a dominat jocul în majoritatea timpului şi ratat 5-6 mari ocazii de gol.

Scorul a fost deschis în minutul 24 prin Nandor Pop. Acesta a primit o pasă de la Chinde după care l-a executat cu mult calm, cu un şut plasat, de la 10-11 metri, pe portarul echipei oaspete. După acest gol, gazdele au dominat în continuare jocul dar, în minutul 43, contrar cursului jocului, după o eroare a lui Prodan, oaspeţii ai egalat prin Baciu.

În repriza a doua jocul a fost dominat în cea mai mare parte de a timpului de formaţia sătmăreană. Firesc, în minutul 54 CSM Olimpia a preluau conducerea. Ervin Zsiga a executat un corner de pe partea dreaptă iar fundaşul Copaci s-a înălţat peste toată apărarea oaspeţilor şi marcat cu capul un gol spectaculos şi a adus în avantaj, 2-1, echipa gazdă. Acesta avea scorul final pentru că sătmărenii nu mai izbutit să trimită mingea în plasă în ciuda unor numeroase şi bune ocazii de gol.
CSM Olimpia: Denis Moldovan – Apai, Prodan (46, R. Lazăr), Copaci, Micaş, Adam Abdul-Wahab, Pop Nándor (84, Morar), Zsiga (89, Veress), Mărieş (72,Vidrăşan), Chinde, Şter (46, Süveg Nándor). Antrenor: Cosmin Iuhas. Director tehnic: Florin Fabian.

Adam Abdul-Wahab aplaudat de spectatori

În opinia multora dintre spectatori, din totalul de aproximativ 500, cel mai bun jucător din teren a fost mijlocaşul Adam Abdul-Wahab. Tehnic, cu un bun control al balonului, cu o bună orientare în teren, bun pasator, cu disponibilitate la efort, Adam Abdul-Wahab, împrumutat pentru un sezon de la CFR Cluj, a fost aplaudat la scenă deschisă de mai multe ori de de publicul spectator sătmărean. După cum a jucat se poate spune că el va fi unul din jucătorii de bază ai formaţiei sătmărene.

Horaţiu, alături de Denis

Poarta echipei sătmărene a fost apărată bine de tânărul Denis Moldovan. Şi acum, dar şi în alte meciuri, Denis a demosnstrat că are calităţi reale pentru postul de portar. Iar la meciul de sâmbătă, unul dintre spectatori a fost Horaţiu Moldovan, nimeni altul decât fratele lui Denis şi portaul Rapidului şi al naţionalei României. După meci Horaţiu a ieşit la poze alături de fratele lui, s-a fotografiat apoi cu unii dinte suporterii echipei, dar şi cu copiii de mingi.

Rezultatele primei etape din Liga 3, Seria 10:
• Minaur BM – Sighetu Marmaţiei 0-1
• Olimpia MCMXXI – Sănătatea CJ 2-2
• Lotus Felix – SCM Zalău 0-2
• CSM Olimpia – Crişul Sântandrei 2-1
• Victoria Carei – Minerul Dej 0-3

1. Minerul Dej 1 1 0 0 3-0 3
2. SCM Zalău 1 1 0 0 2-0 3
3. CSM Olimpia 1 1 0 0 2-1 3
4. S. Marmaţiei 1 1 0 0 1-0 3
5. Olimpia SM 1 0 1 0 2-2 1
6. Sănătatea Cluj 1 0 1 0 2-2 1
7. Minaur BM 1 0 0 1 0-1 0
8. C. Sântandrei 1 0 0 1 1-2 0
9. Lotus Felix 1 0 0 1 0-2 0
10. Victoria Carei 1 0 0 1 0-3 0