FOTBAL FEMININ

CSM Olimpia Satu Mare, la prima victorie

Duminica, 15 octombrie 2023, echipa de fotbal feminin a Clubului Sportiv Municipal Olimpia Satu Mare a reușit să obțină prima victorie într-un meci oficial, schimbând cursul seriei 1 din Liga a 3-a.

Elevele pregătite de cuplul de antrenori, Ioan “Lulu” Dragomir și Szűcs Yvette, s-au impus cu scorul de 2-1 împotriva liderului seriei, UTA Arad, într-o partidă desfășurată în etapa a 5-a.

Partida a debutat cu un început promițător pentru sătmărence, care au reușit să creeze numeroase ocazii la poarta adversarelor. Delia Sighiartău a deschis scorul în favoarea echipei gazdă, marcând unicul gol din prima repriză.

După pauza de joc, fetele de la CSM Olimpia au continuat să preseze și să atace, iar Delia Sighiartău a reușit să aducă echipa la 2-0, consolidând avantajul.

Adversarele din Arad au reușit să reducă din diferență în ultimele minute ale partidei, în urma unui penalty acordat pentru un henț în careu. Cu toate acestea, fetele de la CSM Olimpia au rezistat cu determinare până la finalul meciului, astfel obținând primele puncte în Liga a 3-a și întrerupând seria de victorii a echipei UTA Arad.

Cu acest rezultat surprinzător, echipa de fotbal feminin de pe malul Mureșului rămâne pe ultimul loc al seriei, dar cu speranțe reînnoite și cu încredere în viitoarele meciuri pentru a-și îmbunătăți poziția în clasament.

„Este primul sezon pentru noi cu majoritatea jucătoarelor, care până acum  nu au jucat în viața lor vreun meci oficial. Toate începuturile sunt grele, dar încet găsim și noi ritmul jocului. Mă bucur foarte mult pentru această victorie, am sărbătorit cu fetele acest succes. Sper că în continuare să avem parte de asemenea bucurii” – a declarat Szűcs Yvette.