FOTBAL, LIGA 3

CSM Olimpia Satu Mare se omogenizează greu

Stadionul Olimpia ”Daniel Prodan”, din municipiul Satu Mare, a găzduit sâmbătă, 30 septembrie 2023, de la ora 17<00, meciul dintre CSM Olimpia Satu Mare şi Lotus Băile Felix.

A fost un derby de clasament, având în vedere că cele două echipe aveau câte 10 puncte înaintea meciului, ocupând locurile 2 şi 3 din Seria a 10-a a Ligii a 3-a.

Şi, pentru statisticieni, cele două echipe s-au întâlnit oficial pentru a opta oară în istorie, din 2021 şi până în prezent. Toate meciurile s-au desfăşurat în eşalonul al treilea. Până sâmbătă, clubul sătmărean avea 4 victorii, două dintre partide s-au încheiat la egalitate, iar o singură dată a câştigat Lotus Băile Felix.

Revenind în prezent, la stadionul Olimpia ”Daniel Prodan” din municipiul Satu Mare au ajuns sâmbătă în jur de 300 sute de spectatori. Vremea a fost perfectă pentru vizionarea unui meci de fotbal între două echipe fruntaşe din Liga a 3-a.
Însă prea multe nu sunt de povestit despre acest meci. A fost o primă repriză echilibrată, cu foarte puţine faze de poartă. CSM a marcat în minutul 38 prin Nandor Pop, dar golul a fost anulat pe motiv de henţ. Oaspeţii nu au ieşit în evidenţă cu nimic, iar sătmărenii n-au fost în stare să depăşească o defensivă fragilă, dar coordonată bine de portarul Barabaş.

Repriza a doua a fost în nota primelor 45 de minute. Meciul s-a încheiat fără istoric. Singurele momente de bucurie pentru fanii echipei CSM Olimpia au fost când crainicul stadionului a anunţat golurile marcate de Victoria Carei pe stadionul Someşul.

CSM Olimpia a ajuns la trei meciuri fără victorie, iar în ritmul acesta, obiectivul promovării în Liga a 2-a, spus în şoaptă şi fără încredere, pare a fi tot mai greu de îndeplinit.

CSM Olimpia: D. Moldovan – R. Apai, R. Burdeţ, M. Mureşan, C. Oanea, V. Chinde (78 N. Suveg), R. Vidrăsan, A. Abdoul, E. Zsiga, N. Pop, Ad. Şter (66 A. Pop). Antrenor: Cosmin Iuhas.
Lotus: A. Barabaş – S. Cucu, Sg. Oltean, D. Lupşe, M. Arsene, D. Ciurcui, D. Gheban, G. Gitye (67 R. Tămaş), P. Blăgea (53 Cr. Urbanowski), V. Costea (90 Al. Pintea), Fl. Duma (67 D. Sala). Antrenor: Cosmin Bodea.

Extra fotbal

– Responsabilul cu scorul de pe tabela stadionului Olimpia “Daniel Prodan” s-a grăbit şi a afişat 1-0 câteva minute după golul anulat pe motiv de henţ în prima repriză. Ulterior i s-a transmis că a rămas 0-0 şi a schimbat.

– Printre suporteri l-am întâlnit inclusiv pe Attila Karda, fostul preşedinte al fostei echipe Olimpia Satu Mare.

– Primarul Gabor Kereskenyi nu a fost văzut în tribune să-şi susţină echipa favorită.

– Oaspeţii au fost mulţumiţi de rezultat. Pe final au avut momente în care au tras discret de timp. După punctul obţinut, marea lor bucurie i-au adus-o pizza de la Vatra care a ajuns fix la final. Au savurat-o în vestiar, dar şi lângă autocar, înainte de pornirea spre judeţul Bihor.

– Singurele momente de bucurie de partea fanilor echipei CSM Olimpia au fost când crainicul stadionului anunţa golurile înscrise de Victoria Carei pe stadionul Someşul.

– La final, un suporter a fost vehement din tribune şi le-a transmis celor de la CSM Olimpia să se treazească pentru că de trei meciuri nu au câştigat niciun meci.

Imagini înainte de start:

Imagini din prima repriză:

Imagini din repriza a doua:

Declaraţiile antrenorului Cosmin Iuhas:

În derby-ul local Olimpia MCMXXI – Victoria Carei scorul a fost 1-2. DETALII AICI.

Pentru CSM Olimpia Satu Mare urmează deplasarea de la Carei, de sâmbătă, 7 octombrie. Lotus Băile Felix va juca pe teren propriu vineri, 6 octombrie, cu CSM Sighetu Marmaţiei. Pentru că se intră în luna octombrie, ora de start a meciurilor din Liga a 3-a va 15.00.