CSM Satu Mare a câştigat Grupa A şi se califică în Final Four

Captură Facebook - CSM Satu Mare
Captură Facebook – CSM Satu Mare

Cotată mare favorită la ocuparea primului loc, CSM Satu Mare şi-a respectat statutul şi a câştigat Grupa A din prima fază a Cupei României. Aşa cum ştiţi, turneul s-a desfăşurat luni, marţi şi miercuri în sala LPS ”Ecaterina Both” din Satu Mare.

Cortina s-a tras miercuri după meciul CSM Satu Mare – Agronomia Bucureşti. Primul sfert s-a dovedit a fi mai echilibrat, echipa oaspete reuşind să conducă de câteva ori. În următoarea perioadă, sătmărencele s-au desprins pe tabelă, iar la pauza mare au intrat la vestiare conducând cu 44-23. Tot echilibrat a fost şi sfertul al treilea, pentru ca în ultimele 10 minute, CSM Satu Mare să-şi mărească avantajul.

CSM Satu Mare – Agronomia Bucureşti s-a încheiat cu scorul de 87-51, pe sferturi: 18-16, 26-7, 21-18, 22-10.
Au jucat:

CSM Satu Mare: E. Covile – 23 de puncte, 19 recuperări, M. Şolopova – 16p, 10r, B. Goss – 18p, C. Popescu – 14p, A. Podar – 11p, T. Kilin – 3p, L. Bota – 2p, A. Pop, R. Szmutku, T. Neagu, A. Croitoru, D. Pricop. Antrenor: Miguel Lopez.

Agronomia Bucureşti: A. Şipoş – 18p, S. Vilncinschi – 10p, M. Chelariu – 7p, C. Cristea – 5p, M. Militaru – 5p, R. Filip – 2p, L. Neagu – 2p, M. Panait – 2p, U. Uşurelu, S. Ţintar, F. Anastasescu. Antrenr: M. Sokic.

Rezultatele de la Satu Mare:
• CSM Satu Mare – CSM Alexandria 105-52
• CSM Alexandria – Agronomia Bucureşti 49-58
• CSM Satu Mare – Agonomia Bucureşti 87-51

Clasament final Grupa A: 1.CSM Satu Mare, 2.Agronomia, 3.Alexandria, 4.KSE Târgu Secuiesc.

De pe primul loc, CSM Satu Mare s-a calificat în Final Four-ul Cupei României de anul viitor. Pentru sătmărence urmează startul în Liga Naţională.