Acasa

ÎNOT

David Popovici: Aur și record personal la Campionatele Naționale!

Ciornă automată
Înotătorul român David Popovici a câștigat medalia de aur la 400 de metri liber la Campionatele Naționale de la Otopeni, stabilind un nou record personal cu timpul de 3:47,54

David Popovici își continuă seria victoriilor în înot, câștigând o nouă medalie de aur la Campionatele Naționale de la Otopeni. De această dată, el a triumfat în proba de 400 de metri liber, stabilind un nou record personal cu timpul impresionant de 3:47,54. Aceasta este cea mai bună performanță a sa în această disciplină până în prezent.

La aceeași competiție, Popovici a câștigat anterior medalii de aur și la 100 de metri și 200 de metri liber. În finala de 400 de metri, l-a învins pe Vlad Stancu, un alt înotător român de top calificat la Jocurile Olimpice.

Aceste realizări subliniază pregătirea intensă a lui Popovici pentru Jocurile Olimpice și confirmă statutul său de competitor de top, având în vedere că el plănuiește să participe la încă două competiții înaintea evenimentului major din vară.