JOCURILE OLIMPICE 2024

David Popovici câștigă medalia de bronz în finala de 100 m liber

David Popovici a câștigat anterior medalia de aur la proba de 200 metri liber

David Popovici a câștigat medalia de bronz în finala cursei de 100 metri liber la Jocurile Olimpice 2024 de la Paris. Românul nostru a înotat astăzi, începând cu ora 23:39, și a terminat cursa cu timpul de 47,49 secunde.

Medalia de aur a fost câștigată de chinezul Pan Zhanle, care a stabilit un nou record mondial cu timpul de 46,40 secunde. Argintul a revenit australianului Kyle Chalmers, cu un timp de 47,48 secunde.

“Magicul David Popovici a cucerit a doua medalie la Jocurile Olimpice, de data aceasta medalia de bronz la 100 metri liber! După aurul olimpic la 200 metri liber, astă seară, sportivul nostru a câștigat bronzul, luptând admirabil în “proba regină” a înotului. Mulțumim, David, ai făcut mândră o națiune întreagă! Felicitări ție, antrenorului Adrian Rădulescu, preparatorului fizic Dragoș Luscan, părinților tăi, Federației Române de Natație și Pentatlon Modern și CS Dinamo București!”, a declarat Elisabeta Lipă.

David Popovici în finala cursei de 100 metri liber
David Popovici a fost cotat cu a treia șansă la aurul olimpic în această probă, având o cotă de 5.00. Favoritul principal era chinezul Pan Zhanle, cu o cotă de 1.80, urmat de australianul Kyle Chalmers, cu o cotă de 4.50.

Popovici a câștigat deja o medalie de aur

David Popovici a câștigat anterior medalia de aur la proba de 200 metri liber. În semifinale, a terminat pe locul secund, cu timpul de 47.66 secunde, fiind devansat de chinezul Pan Zhanle (47.21 secunde).

Popovici a fost al șaptelea în finala de 100 metri liber la Jocurile Olimpice din Tokyo 2021, la doar 16 ani. De asemenea, a deținut recordul mondial la 100 metri liber (46.86 secunde), dar a fost depășit de Pan Zhanle (46.80 secunde), care a stabilit și un nou record olimpic (46.92 secunde) la ștafetă.