Echipa de baschet de la CSM Satu Mare rămâne fără victorie în 227 de zile

Rapid București – CSM Satu Mare 50-47 (29-21)

baschetEchipa de baschet feminin CSM Satu Mare a jucat miercuri în deplasare la Rapid București într-un meci contând pentru etapa a 10-a din Liga Națională.

Sătmărencele au bifat un nou eșec chiar și cu echipa care se află pe penultimul loc. Astfel rămânem fără victorie în campionat, ultimul succes al clubului sătmărean datează din sezonul trecut, din 29 martie când am bătut CSM Oradea la turneul pentru evitarea retrogradării. Revenind la meciul din capitală, acesta a fost unul echilibrat, s-au marcat foarte puține puncte, iar gazdele au câștigat având doar trei puncte avans. Sătmărencele au câștigat doar sfertul al treilea.

S-a terminat 50-47 (29-21), iar pe sferturi Rapid – CSM a arătat cam așa: 15-10, 14-11, 6-17, 15-9. Pentru CSM au marcat: Vilcinschi 15, Voica 14, Chițanu 10, Badi 5, Bolba 3.

În etapa a 11-a vom juca pe teren propriu cu Alba Iulia (29 noiembrie), însă până atunci vom primi vizita Olimpiei Brașov într-un meci restant din etapa a 5-a (20 noiembrie).