FC Anghel Saligny a câștigat ediția a doua a “Cupei Turțului” la fotbal

La finele anului care s-a încheiat, la sala de sprot din Turț a avut loc un turneu de fotbal la care au participat 10 echipe, competiția ajungând la ediția a doua, sub denumirea de “Cupa Turțului”. Organizatori au fost  Primaria Turț si localnicii Rus Vasile, FC Floruța, Rus Mitică, Irime Vasile și Danuț Vasile.

Cele 10 echipe care și-au disputat cupa au fost AS Dănuţ, FC Văsălie, AS Bebe. Universitatea Belbe, FC Neamţu, AS Zîndăr, SC Mădălin, FC Rusu, FC Floruţa și FC Anghel Saligny, echipa școlii din Turț. De la organizatori am aflat că acest turneu se bucută de un mare succes în rândul iubitorilor de fotbal din localitate. După disputarea meciurilor din grupă, în finala mică s-a jucat între SC Mădălin și FC Rusu, echipa a doua impunându-se clar, cu 13-1. A urmat finala mare, între Anghel Saligny și FC Floruţa, învingătoarea și câștigătoarea cupei fiind Anghel Saligny, care a câștigat cu 3-1. S-au acordat mai multe diplome de participare, diplomă pentru întreagă activitate lui Nicu Ștef, cel mai în vârstă participant la competiție fiind Farcaș Grigore (54 de ani), Rus Mădălin – golgeterul competiției.

Diploma pentru cel mai bun portar i-a fost acordată lui Sabou Ovidiu de la echipa Anghel Saligny, iar cel mai bun jucător a fost desemnat Lucuț Vasile. Premiile au fost înmânate de primarul comunei Turț, acestea au constând în diplome de participare și cupe pentru primele trei locuri. La final trecem în revistă lotul echipei câștigătoare: Sabou Ovidiu, Stan Leontin, Farcași Sorin, Balogh Ioan, Coste Lucian, Fabian Vasile, Irime Mihăiță, Mariţa și Toma Marius.