FOTBAL, LIGA 1

FCSB duce seria victoriilor mai departe

Etapa a 6-a din SuperLigă a fost una productivă din punctul de vedere al numărului de goluri. S-au marcat multe goluri, 31 în total, din care 23 au fost înscrise în 4 jocuri.

Cel mai spectaculos meci a fost cel de pe Cluj Arena, cel dintre Universitatea și CFR. ”Șepcile roșii” au condus cu 2-0, CFR a revenit și a prelaut conducerea, 3-2 în minutul 69. Universitatea a egalat la 3 (min.78) dar Betancour a adus victoria ceferiștilor prin golul din minutul 82. Tot spectaculoasă, ca număr de goluri, a fost și partida dintre Petrolul și FC U Craiova. A câștigat Petrolul care a urcat pe treapta a 3-a a podiumului.

FCSB, după evoluția modestă din jocul cu Nordsjaelland, din Conference League, ne arată că se simte bine în campionatul intern, dar nu și în Europa. A câștigat, e drept după oarecari emoții, meciul cu Poli Iași și este lider în campionat, cu maximum de puncte.

Într-un alt meci, Rapid a câștigat relativ ușor meciul derby cu Farul, campioana având o prestație modestă. De menționat și victoria cu 3-0 a Universității din Craiova, echipă care s-a instalat pe locul 2 în clasament.

Rezultatele și marcatorii:
• Petrolul Ploieşti – FC Universitatea Craiova 4-3
Au marcat: Irobiso (4, 60), Da Silva (12), Musi (75)/Van Durmen (35), Chiţu (80), Bauza (85/11m)
• Universitatea Craiova – UTA Arad 3-0
Au marcat: Baiaram (8), (58), Screciu (88)
• FC Botoșani – Oțelul Galați 0-0
• FC Voluntari – Dinamo Bucureşti 2-3
Au marcat: Matricardi (19), Nemec (80)/Gregório (24), Costin (46), 2-2 Patriche (87)
În minutul 90+7 Sigurjónsson (Voluntari) a ratat o lovitură de la 11 m.
• Rapid Bucureşti – Farul Constanța 3-1
Au marcat: Emmers (34), Dugandžić (38), Ioniță (88)/Mazilu (79)
• FCSB – Politehnica Iaşi 2-1
Au marcat: Ov. Popescu (44), Olaru (68)/Vaşvari (79)
• Sepsi – FC Hermannstadt 1-1
Au marcat: Kallaku (45)/Bejan (53)
• Universitatea Cluj – CFR Cluj 3-4
Au marcat: 1-0 Ianis Stoica (10, 39), Dan Nistor (78/11m)Philip Otele (45+3), Avounou (56), Ajeti (69), Betancor (82)

1. FCSB SA 5 5 0 0 10-3 7 15
2. Univ.Craiova 6 4 2 0 11-2 9 14
3. Petrolul 6 3 2 1 11-9 2 11
4. CFR Cluj 5 3 1 1 10-6 4 10
5. Sepsi 5 2 3 0 6-2 4 9
6. Voluntari 6 3 0 3 10-12 -2 9
7. FC Rapid 1923 SA 6 2 2 2 9-7 2 8
8. Hermannstadt 5 2 1 2 6-5 1 7