Fotbal: Ştiinţa Beltiug, eliminată din Cupa României

Echipa sătmăreană a fost eliminată din Cupa României. Ştiinţa Beltiug a pierdut sâmbătă, 22 iulie, cu scorul de 1-2. După 90 de minute, scorul a fost egal, 1-1. Înainte cu 4 minute de finalul reprizei a doua de prelungire, Diosig a marcat pentru 2-1.

****

Aşa cum am mai scris în numărul trecut, Ştiinţa Beltiug şi-a câştigat grupa, iar sâmbătă, 22 iulie 2023, va juca finala regiunii 2 din Cupa României.

După victoriile cu Academica Recea (Maramureş), scor 8-1, şi Minerul Rodna (Bistriţa-Năsăud), scor 2-1, băieţii antrenaţi de Marius Baciu şi conduşi de preşedintele Vasile Boudi vor juca finala în deplasare contra celor de la CS Diosig (Bihor).

În Grupa 1, bihorenii au remiazat cu Vulturul Mintiu Gherlii (Cluj), scor 1-1, după care a dispus de Ardealul Crişeni (Sălaj), scor 7-0.

Finala Regiunii 2 este programată să se joaceă sâmbătă, 22 iulie 2023, de la ora 18:00, pe stadionul comunal din Diosig. Comisia Centrală a Arbitrilor a delegat o brigadă din judeţul Cluj cu Dragoş Lunca la centru, respectiv Csaba Antal şi Claudiu Giorgiu la cele două margini.