HANDBAL FEMININ

Handbalistele antrenate de Ciprian Mărieș, fruntașe la junioare II

Echipa de handbal feminin a Clubului Sportiv Municipal Olimpia Satu Mare a urcat pe poziția a doua a clasamentului Campionatului Național junioare II, după ce s-a impus în derby-ul de la Baia Mare în fața celor de la Marta.

Înaintea meciului, maramureșencele ocupau locul 2 în seria G, fiind la egalitate de puncte cu CSM Olimpia, echipa antrenată de Ciprian Mărieș. Într-un meci extrem de echilibrat echipa gazdă a condus în primele minute cu 6-5. Fetele noastre au preluat inițiativa, și după un parțial de 5-1, elevele lui Mărieș au trecut în avantaj în minutul 14 (7-10). Băimărencele au mai condus o singură dată la începutul reprizei a doua (16–14, minutul 32), însă după un nou tur de forță în minutul 40 tabela arăta scorul de 17–20 pentru echipa noastră.

Adversarele au egalat (22–22), și acest echilibru a persistat până la ultimul atac al sătmărencelor, dar fetele noastre au avut un final de vis și au marcat în ultima secundă, reușind să se impună cu 26-25.

CSM Olimpia are o singură înfrângere în acest sezon, cea cu liderul CS Gloria 2018 Bistrița-Năsăud. Cu cele 6 victorii ocupă locul 2 în clasament la sfârșitul turului de campionat.

Sătmărencele vor juca duminică în deplasare la Zalău, împotriva echipei AHC VM, ocupanta locului 4 în clasament cu 4 victorii și 3 înfrângeri.

Echipa CSM Olimpiei antrenată de Kibédi Albert și Nagy Flórián, participantă în Campionatul Național junioare III a câștigat și ea sâmbătă acasă cu lanterna roșie ACS Mihai Vele Târgu Lăpuș. Cu 3 victorii, 1 egal și 4 eșecuri sătmărencele ocupă locul 8 în grupa K.

Sâmbătă fetele vor avea un meci împotriva celor de la LPS Satu Mare, lidera seriei fără înfrângere.