Luis Garcia Plaza, antrenorul lui Alaves, a anunțat că Ianis Hagi a fost convocat la naționala României și a ținut să îi transmită un mesaj decarului echipei înainte de plecarea în cantonamentul tricolorilor.

Ianis Hagi, convocat la naționala României pentru amicalele cu Irlanda de Nord și Columbia
Alături de Ianis Hagi, alți patru jucători ai lui Alaves au fost convocați la echipele naționale – Rafa Marin, Javi Lopez, Samu Omorodion (Spania U21) și Abdel Abqar (Maroc).

“E mereu o bucurie când jucătorii sunt convocați la echipele naționale. Îi transmit gânduri bune lui Ianis, care se antrenează mereu la nivel maxim și face tot posibilul pentru a juca.Avem mulți tineri care s-au impus în prima ligă și este o sursă de mândrie pentru noi”, a spus Luis Garcia Plaza, într-o conferință de presă organizată vineri, potrivit Noticias de Alava.

Înainte de pauza pentru meciurile echipelor naționale, Alaves va înfrunta Athletic Bilbao, sâmbătă, de la ora 22:00, în runda #29 din LaLiga.

FRF nu a anunțat încă lotul final al României pentru amicalele cu Irlanda de Nord și Columbia.
Ianis Hagi a jucat foarte puțin la Alaves în 2024. În LaLiga, mijlocașul român a strâns puțin peste 20 de minute în acest an, singurele evoluții mai consistente existând în Cupa Spaniei – două jocuri ca titular.

La naționala României, Ianis Hagi (30 de meciuri, 4 goluri) a marcat un gol în victoria contra Israelului (2-1) din noiembrie, în urma căreia tricolorii s-au calificat matematic la EURO 2024.