Jucătorii sătmăreni au dat dovadă de o bună pregătire fizică cu Nyiregyhaza

Egal important pentru CSM-Olimpia, 1-1 cu Spartacus Nyiregyhaza

CSM-Olimpia Satu Mare a obținut un egal prețios, de palmares, în fața umei echipe importante din Ungaria care în urmă cu ceva vreme juca chiar și în cupele europene. Iar dincolo de rezultatul egal, prețios fără îndoială chiar dacă a fost un amical, îmbucurătoare a fost evoluția echipei sătmărene.

Elevii lui Zoltan Ritli au evoluat foarte bine din punct de vedere tactic. Având în față o echipă superioară din multe puncte de vedere, sătmărenii s-au grupat bine în fața porții proprii. Cu un marcaj strâns, jucătorii sătmăreni au închis bine culoarele spre poarta lor, i-au ținut departe de poartă pe atacanții gazdelor, motiv pentru care Spartacus Nyireghaza a avut puține ocazii. Iar în momentele de posesie, CSM a inițiat câteva contraatacuri periculoase. În plus, jucătorii sătmăreni au dat dovadă de o bună pregătire fizică alergând mult și cu folos. Iar aici este și meritul profesorului Radu Achim, cel care se ocupă de pregătirea fizică a jucătorilor sătmăreni.

Scorul a fost deschis în minutul 3 de formația sătmăreană prin Gabi Cădar, șut surprinzător, expediat direct la vinclul drept al porții gazdelor. Egalarea a surevenit în minutul 27 când echipa noastră a fost surprimsă de un atac rapid al gazdelor. Dar după acest gol, echipa pregătită de Zoli Ritli a fost mult mai atentă și nu a mai permis gazdelor să se apropie periculos. Totuși, până la final fiecare echipă a mai avut 2-3 situații bune de a marca. Dar tabela a rămas nemodificată așa că meciul s-a încheiat la egalitate, scor 1-1

“Un meci bun reușit de echipa noastră din multe puncte de vedere. Dar a fost un meci amical și nu trebuie să supra estimăm rezultatul. Până la atingerea obiectivului mai avem multe de făcut”, a spus după meci antrenorul Ritli.

CSM-Olimpia: Curileac (Oșan) – Țoca, Vădan, R. Ritli, Ionescu, B. Nyilvan, Schwarckopf, Șimon, R. Nyilavn, Faur, Cădar. Au mai jucat: Bordac, Chifor, N.Mate, Iakab, R.Pop.

Pentru CSM urmează amicalul de la Carei cu Victoria, din 2 martie.