SPORT SĂTMĂREAN

Judoka de aur la CSM Olimpia Satu Mare

Aradul a găzduit la final de săptămână Campionatului Național individual de judo seniori, competiție la care sportivii de la CSM Olimpia Satu Mare au obținut rezultate excelente, ....

… 3 medalii de aur, 2 de argint și 1 de bronz. Performera delegației sătmărene a fost Maidelines Gorguet, sportivă care a reușit să cucerească două medalii de aur, la categoria 70 kg și la categoria Open, categorie la care au concurat multe sportive de talie internațională.

A treia medalie de aur a fost cucerită de Paula Paștiu  care a câștigat titlul de campioană națională la categoria +78 kg.
Apoi, Micaș Adina, care are  doar 17 ani, s-a numărat printre protagonistele categoriei 78 kg, categorie la care a devnit vicecampioană națională Nu ultimul rând trebuie consemnată și performața  sportivei Yudelsis Romero care a cucerit medalia de bronz la categoria 57 kg, în timp ce Paul Cîmpan s-a clasat pe locul 5 la 66 kg.

În urma acestor rezultate CSM Olimpia s-a clasat pe locul 1 în clasamentul general pe cluburi, depășind cluburi cu tradiție din România.
O importantă contribuție la aceste rezultate de excepție și-au adus antrenorii Marian Halas și Attila Pelcz, ultimul pregătind sportivele cubaneze.