Judokanii sătmăreni s-au întors cu medalii de la Cișnădie

La Cișnădie în Sibiu s-a desfășurat în perioada 10-12 martie finala Campionatului Național de judo pentru U16, individual și echipe. La acest concurs au participat sportivi de la CSM Fușle Secutity și de la CS Unio Satu Mare. Iar sătmărenii s-au întors acasă cu mai multe medalii.

CSM Fușle Security a participat cu Andreea Marchiș (48 kg), Denis Tătar (63 kg), Paula Paștiu (+70 kg), Alexandru Pașca (46 kg) și Samuel Paștiu (66 kg). Medaliile de bronz au fost cucerite de Denisa Tătar și Samuel Paștiu, iar Alexandru Pașca a terminat pe locul 5.

CS Unio a deplasat doi sportivi pentru această competiție: Dominic Stan (50 kg) și Sergiu Oprea (60 kg). Dominic Stan a obținut medalia de bronz după o înfrângere și trei victorii. Iar Sergiu Oprea a terminat concursul pe locul 5.
CSM Fușle și Dominic Stan de la Unio au luptat în ultima zi de concurs în proba pe echipe. CSM Fușle a încheiat pe locul 3 la feminin, iar echipa de băieți, Euroregiune 6 NV, a ieșit campioană națională.

Sportivii de la Fușle sunt antrenați de Marian Halas, iar cei de la Unio de Mihaly Terely.

“Rezultatele sunt bune, pe măsura muncii pe care o depunem zi de zi. Sperăm să nu ne oprim aici și să obținem medalii la campionatele naționale de la alte categorii de vârstă”, spune Marian Halas.