KARATE: Medalii sătmărene la Campionatul European de Gojo-Ryu

Localitatea Soumagne din Belgia a gazduit la finele săptămânii trecute Campionatele Europene de Karate Gojo-Ryu, competiţie la care a participat şi o delegaţie din România.

Printre componenţii lotului României s-au aflat şi trei sportivi s[tm[reni, Carina Cherestan, Benjamnin Erseki şi Casian Tripon, cu toţii legitimaţi la Clubul Sportiv Yakuza.

Doi dintre aceşti sportivi s-au întors acas] cu medalii preţioase.

Astfel, Erseki Benjamin a cuceruit medalia de argint la  juniori, categoria +76 kilograme, iar Carina Cheresta s-a clasat pe locul 3 ;i a cucerit medalia de bronz la categoria junioare +59 kilograme. Casian Tripon a fost foarte aproape de o medalie clasându-se pe locul 5 la categoria U21 – 84 kilograme. Sportivii sunt antrenaţi de Robert Soss şi Attila Csatari.