CHAMPIONS LEAGUE

Leo Messi și Luis Suarez conduc Inter Miami către victorie și calificare

În cele cinci meciuri jucate până acum, Suarez a reușit să înscrie de trei ori, oferind și patru pase decisive, în competițiile MLS și CONCACAF Champions League.

Leo Messi și Luis Suarez au fost în centrul atenției în meciul spectaculos al echipei Inter Miami împotriva lui Nashville SC, în care au obținut o victorie importantă cu 3-1 și s-au calificat în sferturile de finală ale CONCACAF Champions League.

Într-un joc decisiv după un scor de egalitate 2-2 în prima manșă, echipa pregătită de Gerardo “Tata” Martino a stabilit rapid soarta calificării. Cu toți acești jucători-cheie pe teren, Luis Suarez a deschis scorul în minutul 8, beneficiind de o pasă magistrală de la Leo Messi.

Același Messi a contribuit și el la tabelă, marcând în minutul 23 pentru 2-0, făcând misiunea celor de la Inter Miami să devină tot mai confortabilă.

În partea secundă, Luis Suarez a oferit și o pasă de gol, contribuind la golul de 3-0 al lui Robert Taylor, iar adversarii au reușit să înscrie un gol de onoare abia în prelungirile partidei, prin Surridge.

Astfel, Inter Miami a reușit să-și asigure locul în sferturile de finală, unde urmează să întâlnească învingătoarea dintre Monterrey (Mexic) și Cincinnati (SUA). În prima manșă, echipa mexicană s-a impus cu 1-0.

La vârsta de 37 de ani, Luis Suarez a fost transferat la Inter Miami la începutul acestui an, alăturându-se unor vechi colegi de la FC Barcelona precum Jordi Alba, Sergio Busquets și Leo Messi.

Echipa Inter Miami a evoluat cu următoarea formulă împotriva lui Nashville SC: Callender – Gressel, Aviles, Kryvtsov, Freire, Alba – Redondo Solari, Busquets, Gomez – Suarez, Messi.