FLORETĂ FEMININĂ

Mălina Călugăreanu, al 81-lea sportiv român calificat la Olimpiadă

Mălina Călugăreanu,  al 81-lea sportiv  român calificat la Olimpiadă
Sportiva Mălina Călugăreanu s-a calificat la Jocurile Olimpice de la Paris, din vara acestui an în proba de floretă feminină.

Calificarea a fost obținută după ce sportiva din România a câștigat turneul preolimpic de scrimă care a avut loc la Differdange (Luxemburg). Pe parcursul turneului, în sferturile de finală, Mălina a trecut de Aikaterini-Maria Kontochristopoulou (Grecia) cu scorul de 15-8.

Apoi, în semifinale a învins-o pe Irem Karamete (Turcia) cu 15-12, în timp ce în marea finală a câștigat, la mare luptă, 10-9 contra meciul cu Carolina Stutchbury (Marea Britanie).

Din păcate, în proba de sabie, Iulian Teodosiu a ratat pe ultima sută de metri calificarea la JO 2024, după ce a fost învins în finala probei de sabie de turcul Enver Yildirim, cu 15-11. La acest concurs este prezent și spadasinul sătmărean Alex Oroian. El a concurat duminică seara târziu rezultatul lui urmând să-l facem cunoscut în cursul zilei de luni. Menționăm că, în conformitate cu regulamentul, doar cîștigătorii acestui concurs obțin calificarea la Jocurile Olimpice. La final mai precizăm că până la această ora România are calificați un număr de 81 de sportivi la ediția 2024 a Jocurilor Olimpice de la Paris.