FORMULA 1

Max Verstappen a câştigat Marele Premiu al Bahrainului

Max Verstappen a câştigat  Marele Premiu al Bahrainului
Max Verstappen a început sezonul 2024 de Formula 1 cu o performanță impunătoare care amintește de dominația sa din 2023, ajungând la o victorie decisivă în Marele Premiu din Bahrain.

Triplul campion mondial a încheiat cursa cu un avans substanțial de peste 20 de secunde în fața coechipierului Sergio Pérez, asigurând o victorie 1-2 pentru Red Bull Racing. Carlos Sainz a ocupat locul al treilea pe podium,  terminând în urma lui Pérez cu trei secunde, iar colegul său de la Ferrari, Charles Leclerc, pe locul al patrulea, indicând faptul că Ferrari ar putea lupta cu Red Bull în cursele care urmează.

Verstappen a preluat conducerea de la începutul cursei. Sainz, însă, nu a avut un început la fel de puternic, pierzând teren în fața lui Pérez, care l-a depășit rapid pe Russell (Mercedes).

Din păcate, Russell s-a confruntat cu o unitate de putere supraîncălzită, ceea ce l-a avantajat pe Sainz, care a trecut pe locul trei.

Un moment crucial a avut loc în turul 46, când blocarea lui Russell la virajul 10 i-a permis lui Leclerc să ajungă pe locul al patrulea, stabilind ordinea finală.
Lewis Hamilton, septuplul campion mondial, a avut de-a face cu un incident greu de imaginat la un asemenea nivel. În turul al 25-lea, britanicul i-a anunțat pe oamenii de la boxe că i s-a rupt scaunul, un lucru care stârnește amuzament, dar scoate la iveală o eroare monumentală a celor care s-au ocupat de aspectele tehnice.

După Red Bull, pe grilă a urmat Ferrai cu Sainz și Leclerc, Russell terminând pe locul cinci. Lando Norris a ocupat locul șase pentru McLaren, cu Lewis Hamilton pe locul șapte pentru Mercedes. Oscar Piastri a terminat pe locul opt, iar duoul Aston Martin format din Fernando Alonso și Lance Stroll a completat pozițiile de punctaj.