Acasa

MECI DE FOTBAL

Meci egal în derby-ul seriei, CSM Olimpia – SCM Zalău 2-2

CSM Olimpia a pierdut trei puncte prețioase pe teren propriu
Peste 1000 de spectatori au asistat la derby-ul seriei din play-off-ul Ligii 3 la fotbal, seria 10,  CSM Olimpia – SCM Zalău, meci încheiat la egalitate, 2-2.

Un rezultat aparent echitabil după aspectul jocului. Dar, în urma acestui rezultat, și a celui de la meciul Crișul Sântandrei – CSM Sighet (scor 0-1), formația sătmăreană a fost egalată la puncte de echipa din Maramureș și a coborât un loc în clasament de pe 2 pe 3.  Și, pe cale de consecință, CSM Olimpia poate rata calificarea la barajul de promovare în Liga 2. Despre jocul formației sătmărene, dirijat de pe margine de ”team manager” Alexandru Botoș, putem spune că, față de meciurile precedente, a înregistrat un oarecare plus. Am văzut mai mult combativitate, un joc ceva mai legat dar nu a fost suficient pentru a câștigat în fața celei mai bune echipe din serie. Mai ales că în defensivă s-au comis greșeli impardonabile.

Revenind la joc, consemnăm că prima ocazie a aparținut oaspeților care au ratat prin Nikolic care a șutat în bară de la 3 metri. Ratează apoi Mansour care a șutat din 6 metri pe lângă poartă. În minutul 40 Olimpia marchează prin același Mansour cu o lovitură de cap din marginea careului mic. La cabine se întră însă cu un scor gal, 1-1 pentru că Pop a egalat în minutul 45.. După pauză sătmărenii au fost mai incisivi, au avut mai multe ocazii și au majorat scorul în minutul 60, șut Lazăr de la 25 metri, în diagonală, pe jos, la colțul lung al porții. A urmat apoi o perioadă  bună de joc a formației sătmărene, care a ratat două mari ocazii, la una dintre ele Samake a șutat în bară. Jocul părea că se va încheia cu victoria echipei sătmărene dar oaspeții au egalat în minutul 90 prin Pătraș, care a profitat de indecizia centralilor și a portarului Olimpiei și a marcat cu o lovitură din interiorul careului de 6 metri.

CSM Olimpia: Toderean – Burdeț, Negru, Copaci, Oanea, N. Pop, Micaș, Chinde, Lazar, Zsiga, Mansour. Rezerve: Moldovan, Mureșan, Prodan, Zbona, Samake, Zamfir, Morar, Lucaci, Apai.
Team manager: Alexandru Botoș.
SCM Zalău: Poptean – Sălăjan, Fărcășan, Uzelac, Cherecheș, Kun, Micle, Negrean, Meșter, Nikolic, Sg. Pop. Rezerve – Malița – Stoica, Kascelan, Mare, Molnar, Pătraș, Zimța, Culda, Cristea. Antrenor principal – Cristian Lupuț.

Olimpia MCMXXI – Victoria Carei 3-3

Meciul dintre între Olimpia Satu Mare MCMXXI și CSM Victoria Carei, disputat vineri după amiază, s-a încheiat la egalitate 3-3. Un rezultat în urma căruia situația formației sătmărene se complică mult.  Dar, rezultatul este unul echitabil și pentru că echipa din Carei, contrar unor zvonuri cum că… a dat o replică bună și nu a făcut pasul înapoi. Gazdele au deschis scorul în 13 când Ștef a marcat cu un șut din careu, la colțul scurt. Victoria a egalat în minutul 28 cu largul concurs al portarului Siwiec care a scăpat, printre mâini, balonul de șutat Haiduc de la 20 de metri. Victoria a  mai marcat odată până la pauză prin Darius Marina care a transformat o lovitură de la 11 metri. Olimpia nu cedează și, la puține minute după pauză (50) a egalat prin Emeriau, care a șutat  printre picioarele lui  Fila. Dar, două minute mai târziu același Haiduc a adus în avantaj pe Victoria. Formația sătmăreană a egalat în minutul 90 prin Dani Feier, salavatorul echipei în multe din meciurile din această primăvară  Olimpia: Siwiec – Batin, Feher, Aidibe, Orvos, Montesinos, Hacka, Caba, Duca, Ștef, Emeriau/Sugar, Marc, Bodea, Satmarean, Chamacho, Feier, Ploeșteanu, Oltean, Bodan. Victoria:  Fila – Ciul, Dunca, Negrea, E. Marina, Hosi, Barta, Barth, D. Marina, Haiduc, Horvath/Villi, Mitracica, Popovici, Negreanu, Nylvan, Bârle, Baior, Tillinger.
Celelalte rezultate:  Minerul Ocna Dej – Lotus Felix 0-3,  Sănătatea Cluj – Mnaur BM 2-4

Clasament
1. Lotus Felix 5 2 1 2 7-7 34
2. Victoria Carei 5 2 2 1 10-8 32
3. Minaur BM 5 3 0 2 12-7 25
4. Săntatea Cluj 5 2 1 2 11-8 25
5. Olimpia MCMXXI 5 1 2 2 8-10 22
6. Minerul O.Dej 5 1 0 3 3-11 20*
*Echipă retrasă din campionat
Etapa viitoare: Olimpia MCMXXI –  Sănătatea, Victoria –   Minerul Ocna Dej, Minaur – Lotus.