Mircea Donca a marcat un gol senzaţional pentru Minaur, în Cupa României

În această săptămână se joacă ultima fază eliminatorie înaintea grupelor din Cupa României la fotbal. Marți au avut loc meciuri spectaculoase.

Sătmăreanul Mircea Donca a făcut un meci excelent contra celor de la Axiopolis Cernavodă. Pe lângă jocul bun, Mircea Donca a reușit să marcheze și un gol senzațional. Era minutul 34 când Stanciu încearcă o centrare de pe dreapta, balonul se respinge, iar apoi a urmat un șut spectaculor al lui Donca de la 30de metri. Se făcea 2-1 pentru Minaur. Anterior, un alt sătmărean, Florin Chitaș a înscris pentru formația sătmăreană, egalând situația pe tabelă la 1-1. Totodată, golul calificării a fost marcat în prima repriză de prelungiri prin Sergiu Ciocan, băimărean crescut la LPS Satu Mare de către Dacian Nastai. Amintim că Minaur Baia Mare este echipa care a eliminat-o din competiție pe CSM Satu Mare.

Minaur (antrenor Ciprian Danciu): Alexandru Costache – Marius Potcoavă, Gabriel Oiță, John Mondragon, Alexandru Stoian, Ricky Gneba, Mircea Donca, Bogdan Rotar (75, Alin Văsălie), Viorel Chinde (86, Sergiu Ciocan), Ciprian Stanciu (86, Raphael Stănescu; 106, Cătălin Alexe), Vasile Chitaș (68, Kevin Bakare)