Olimpia a jucat două meciuri amicale la Budapesta

3-1 cu a doua echipă a celor de la Kispest şi 2-2 cu juniorii echipei maghiare

Profitând de faptul că în etapa de sâmbătă nu joacă, FC Olimpia a efectuat un miniturneu în Ungaria. De fapt a fost vorba de două jocuri amicale disputate la Budapesta, ambele în cursul zilei de marţi, împotriva unor echipe ale clubului Kispest din capitala Ungariei.

În primul joc Olimpia a întâlnit a doua echipă a clubului Kispest, echipă care activează în Liga II-a a Ungariei, eşalon în care ocuipă primul loc. Formaţia sătmăreană s-a impus cu scorul de 3-1 prin golurile marcate de Dragoş -2 (minutele 28 şi 52) şi Gavrilescu 1 (minutul 63). În acest meci, antrenorii Olimpiei au trimis în teren următoarea echipă: Şuta – Moş, Iuhas, Micaş, Homorozan, Gavrilescu, Villand, Botoş, Molnar, Dragoş Marinaş/Mureşan, Cosma, Hanus. În al doilea meci Olimpia a întâlnit echipa de juniori sub 19 ani a celor de la Kispest.  Şi antrenorii Olimpiei au trimis în teren o echipă tânărăr, iar meciul s-a încheiat la egalitate, 2-2. Echipa din Budapesta a deschis scorul, apoi Ghiriti a restabilit egalitatea, pentru ca Hanus să puncteze pentru 1-2 iar Kispest a egalat pe final de meci.

Pentru Olimpia au evoluat: Coman (Gorbe), Glodean, Silaghi, Sabă, Lauruk (Roatiş), Cozma, Mureşan, Pop Mihai, Ghiriti, Feier, Dănilă. În timpul liber delegaţia Olimpiei a vizitat “Academia de Fotbal Kispest”, antrenorii au făcut schimb de păreri cu tehnicienii de la echipa maghiară şi s-au înţeles ca să joace un meci revanşă. Iar antrenorul Tibi Csik şi-a întâlnit fiul, pe Kristof (18 ani) legitimat la echipa din Budapesta. Altfel, Olimpia va mai juca un meci la sfârşitul acestei săptămâni, la Satu Mare, cel mai probabil vineri cu FC Baia Mare.