Performanţă la karate: Váncsa Daiana dublă campionă mondială la Dundee

Evoluţie excelentă pentru karateka Clubului Sportiv Municipal Olimpia Satu Mare, Váncsa Daiana, care a cucerit două medalii de aur şi două de bronz la Campionatul Mondial WUKF, organizată în perioada 12–16 iulie, în oraşul scoţian, Dundee.

Această competiţie adună anual mii de sportivi, iar eleva antrenorului Florin Curileac este la al patrulea Mondial de senioare, la care participă.

Ea a devenit acum campioană mondială la kumite shobu sambon open individual, dar şi cu naţionala României la proba kumite echipe rotativ.

La concursul kumite shobu sambon, categoria –55kg cea mai bună sportivă a judeţului Satu Mare din ultimii ani, la probe neolimpice, a cucerit medalia de bronz, după care a urcat pe a treia treaptă a podiumului la proba kumite echipe sambon.

”A fost o competiţie foarte dificilă, într-o zi am avut şi 15 meciuri. Sunt un pic -colorată- la ochi, dar îmi va trece. A meritat efortul”, a declarat Váncsa Daiana.