MEDALII LA JOCURILE OLIMPICE

Norvegia a terminat pe primul loc în clasamentul pe națiuni

Duminică, 20 februarie, s-a tras cortina peste ediția cu numărul 24 a Jocurilor Olimpice de Iarnă. Găzduită de China, de orașul Beijing, competiția a adunat la start 2.878 de sportivi care au concurat în 109 probe, la 15 sporturi.

La final de competiție, un număr de 27 țări au reușit să câștige cel puțin o medalie. Din păcate sportivii români nu s-au aflat printre medaliați. Norvegia a ocupat primul loc în clasamentul final pe medalii, la fel ca şi în urma cu patru ani, la PyeongChang.

Norvegia a obţinut 16 medalii de aur, 8 de argint şi 13 de bronz, faţă de 14-14-11 la JO 2018. Germania (12-10-5) s-a clasat pelocul 2 secundă, la fel ca în Coreea de Sud (14-10-7), locul 3 revenind din țatra gazdă, China (9-4-2).

După încheierea competiției a avut loc o paradă a sportivilor încheiată cu înmânarea ștafetei olimpice Franței, următoarea gazdă a Jocurilor Olimpice de Iarnă.