SKI JUMPING

Rezultatele primei etape de la Ruka! La vremuri noi, câștigător vechi

Ziua de sâmbătă, 25 noiembrie 2023, ne-a rezervat prima etapă din cadrul Cupei Mondiale la sărituri cu schiurile. Prima deplasare i-a dus pe sportivi la Ruka, Finlanda.

Într-o zi de sâmbătă, 25 noiembrie 2023, Ruka, Finlanda, a găzduit prima etapă a Cupei Mondiale la sărituri cu schiurile.

Cu -8 grade Celsius și ninsoare, atmosfera era înțepătoare, iar trambulina impresiona prin dimensiunile ei: 142 de metri lungime, cu un punct de construcție la 120 de metri și un record notabil de 150,5 metri (Halvor Egner Granerud 2022).

Manșa întâi a adus împreună 50 de sportivi dornici să își câștige locul în manșa a doua, în finală. Printre brazi albi înghețați, Kasperi Valto din Finlanda a deschis competiția cu o săritură spectaculoasă de 137,5 metri, urmat îndeaproape de germanul Martin Hamann, care a atins 139,5 metri, la doar 2,5 metri de dimensiunea trambulinei și la 11 metri de recordul acesteia.

Cristi Petre, prezent pe Eurosport 1, HD, 4K, a furnizat comentarii la obiect. Veteranul Simon Ammann (Elveția), în vârstă de 42 de ani, și-a făcut loc în top 3 cu o săritură de 129 de metri, subliniind experiența sa în competițiile de elită.

Germanii au dominat primele 36 de sărituri, ocupând toate primele patru locuri. Pius Paschke și Philip Raimound au reușit să depășească barierele, sărind peste 140 de metri, dar fără a-l devansa pe Hamann.

Într-o surpriză neașteptată, Kamil Stoch din Polonia și Junshiro Kobayashi din Japonia nu au reușit să se califice în manșa a doua, dezamăgindu-și fanii. Chiar și Karl Geiger, primul german care a fost modest, s-a clasat doar pe locul 7 provizoriu.

Andreas Wellinger, câștigătorul sesiunii de calificare de vineri, a revenit în forță cu o săritură impresionantă de 142 de metri, depășindu-și compatriotul Hamann. Însă, austriacul Stefan Kraft a făcut senzație, sărind 144 de metri și câștigând prima manșă.

În timp ce dublul câștigător de Cupă Mondială, Halvor Egner Granerud, a avut o săritură modestă de 136,5 metri și a terminat pe locul 11, japonezul Ryoyu Kobayashi s-a clasat pe locul 7, oarecum supărând inimile fanilor români. Nume mari precum Potr Zyla, Johan Andre Forfang, Kamil Stoch și Junshiro Kobayashi au fost nevoiți să privească de la distanță manșa finală.

Manșa finală

Primele 10 evoluții din manșa secundă n-au “rupt gura târgului”. Cei mai buni după prima treime erau Domen Prevc, Clemens Aigner și Dawid Kubacki. Tande, Lindvik, Fettner și Ammann așteptau în continuare să vădă cât vor coborî în clasament până la final. Primul care a impresionat, în manșa finală, a fost elvețianul Gregor Deschwanden, cu 143,5 metri săriți. La aceeași distanță a aterizat și Timi Zajc, slovenul ocupând prima poziție după 14 evoluții.

Peter Prevc s-a dus și el bine, până la 139 de metri, fiind pe locul 2 provizoriu. A fost și săritura după care bara de start a coborât la 12. Apoi, austriacul Jan Hoerl a atins și el distanța de 143,5 metri, locul 2 pe moment, iar Zografski a demonstrat că se află într-o formă bună, cu 138 de metri și un loc 3 provizoriu.

În continuare n-au impresionat Lanisek și Granerud, iar Timi Zajc a fost depășit abia după săritura lui Stephan Leyhe, de 143,5 metri. Între timp s-a anunțat că bulgarul Zografski este descalificat din cauza costumului necorespunzător. Ryoyu Kobayashi s-a dus bine în manșa a doua, până la 141,5 metri. Wellinger a ratat o clasare fruntașă, iar Pius Paschke (33 de ani) termină pentru prima dată pe podiumul unei etape de Cupă Mondială. Marele câștigător a fost austriacul Stefan Kraft, cu 143 de metri reușiți la ultima săritură.

Rezultatele de sâmbătă, 25 noiembrie 2023 AICI.

Clasamentul Cupei Mondiale invidual AICI.