România bate Irlanda de Nord cu 2-0 și este favorită la calificarea la Euro 2016

Paul Papp a marcat ambele goluri ale tricolorilor

romaniaReînscăunarea generalului Anghel Iordănescu la cârma naționalei de fotbal a României n-a adus mari noutăți în ce privește echipa de start. Iordănescu a început meciul cu același “11” prăfuit lăsat moștenire de Pițurcă, cu anemicii Tănase, Stancu și Torje printre titulari, dar și cu Chipciu și Pintilii neinspirați. Dar, ce e mai important, România a câștigat disputa cu nord irlandezii și s-a instalat pe primul loc în ierarhia grupei.

Jocul tricolorilor a avut un oarecare ritm în prima repriză, am avut o posesie bună, dar marile ocazii au apărut după momentele de grație a lui Sânmârtean. Dar mai întâi a ratat Chipciu două mari ocazii în același minut 17, șut în bară urmat de un cap în brațele portarului. Apoi, în minutul 31, Sânmărtean trece lejer de trei adversari, îi așează mingea lui Stancu, liber la 6 metri. Dar atacantul român se împiedică în propriile picioare și cade cu fundul pe minge. Prima repriză se încheie cu un scor alb dar trebuie să spunem că și nord irlandezii au avut două mari ocazii ratate de McGinn.

După pauză Iordănescu face două schimbări care au schimbat jocul tricolorilor. Stancu este lăsat la cabine și apare Keșeru, iar Tănase iese din teren locul lui fiind luat de Maxim. De aici un joc mai elaborat al tricolorilor, iar prima ocazie apare în minutul 52, pasă Keșeru la Raț care a șutat din 8 metri în portar. Apoi, în minutul 62 Sânmărtean este faultat în careu dar nu acordă nimic după care, în minutul 75 apare primul gol. Centrează Chipciu și Papp șutează cu sete, de la 10 metri, sub transeversală. Nu trec decât 5 minute și Papp recidivează. Sânmărtean centrează de pe stânga și Papp marchează cu capul din 3 metri. Până la final nu se mai întâmplă nimic deosebit, iar meciul se încheie cu 2-0 în favoarea României care se instalează pe primul loc în grupă și este favorită la calificarea la Euro 2016.

– România: Tătărușanu – Papp, Chiricheș, Grigore, Raț, Torje (82 Hoban), Pintilii, Sânmărtean, Tănase (59 Maxim), Chipciu, Stancu (46 Keșeru).
– Irlanda de Nord: Carroll – McLaughlin, McAuley, Hughes, McGivern – McGinn, Norwood, Baird, Evans, Brunt – Lafferty.