Sătmăreanul Elias Borca a fost medaliat cu bronz la Naţionale!

Judoka cu dublă legitimare al Clubului Sportiv Municipal Olimpia Satu Mare şi CS Unio Satu Mare, Elias Borca a cucerit în weekend medalia de bronz la Campionatul Naţional U12, organizat la Bacău.

Elevul antrenorului Terely Mihály a avut o evoluţie foarte bună, concurând la categoria 46 de kilograme. Elias a ajuns până în finala mică, unde a învins un sportiv din Arad, cucerind astfel o medalie preţioasă de bronz.

Tot la Bacău, Thiruvadi Alesszia a concurat la categoria 36 de kilograme şi s-a calificat în finala mică. A avut avantaj de un waza-ari, însă cu 20 de secunde înainte de final a pierdut, clasându-se astfel pe locul cinci.

FOTBAL FEMININ

Spania a cucerit Cupa Mondială

Duminică, la Sydney, naţionala feminină de fotbal a Spaniei a învins Anglia, cu 1-0. Singurul gol al meciului a fost marcat de Olga Carmona Garcia, în minutul 29. Astfel, Spania a cucerit în premieră titlul mondial.