CEL MAI DUR HARD ENDURO

Sătmăreanul Gyenes termină a 20-a ediţie

Cel mai dur hard enduro din lume, Red Bull Romaniacs de la Sibiu a ajuns sâmbătă, 29 iulie 2023, la finalul ediţiei cu numărul 20.

Clasa regină, Gold, a fost adjudecată de neamţul Mani Lettenbichler, aflat la al 4-lea succes în acest turneu. În total, la Red Bull Romaniacs 2023 au participat, la toate clasele, peste 500 de rideri din peste 50 de ţări.

Sătmăreanul Emanuel Gyenes a fost prezent şi la această ediţie. Este riderul care a luat startul la toate concursurile, iar sâmbătă a ajuns şi la cel de-al 20-lea final.

El s-a înscris la clasa Silver, a doua ca dificultate. Sătmăreanul de la Autonet Motorcycle Team a încheiat pe locul 11, cu timpul 22 de ore 46 de minute şi 36 de secunde după patru zile de off road. A fost la o oră, 40 de minute şi 22 de secunde de învingătorul clasei Silver, britanicul Ben Wibberley.